Jego zdaniem, mimo że jest wiele powodów do satysfakcji dyktowanej m.in. stale rosnącym poziomem współpracy ogniw PSD z podopiecznymi, to tegoroczny Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (14 listopada) nadal ma smutny przebieg.   Mimo ciągłych zapowiedzi ministra zdrowia, na nowych, kolejnych listach leków refundowanych ciągle nie ma  nowoczesnych leków inkretynowych, które z racji pełnej odpłatności nadal dla większości chorych są niedostępne. Powoduje to m.in. dramat ok. 3 milionów polskich cukrzyków, skazanych m.in. w ciągu roku na amputację 5000 stóp. 3000 chorych rocznie wymaga dializy, 10 000 ma udar mózgu, a 30 000 ludzi umiera z powodu powikłań cukrzycowych.  Na domiar złego ogranicza się przyjmowanie młodych lekarzy na specjalizację diabetologiczną. Obecnie w Polsce jest zaledwie ok. 600 specjalistów, podczas gdy potrzeba ich około 3 tysięcy. Tymczasem dawno już stwierdzono, że nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, takich jak zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, neuropatia, czy utrata wzroku. Cukrzyca i jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów.
Obecny na spotkaniu jubileuszowym poseł Lech Kołakowski obiecał przekazać materiały w tej sprawie przewodniczącemu sejmowej komisji zdrowia Bronisławowi Piesze.
O sposobach zapobiegania i leczenia cukrzycy, ale też o wysokich kosztach leków mówiła prof. Ida Kinalska z Akademii Medycznej w Białymstoku. Jak powiedziała – ruch jest najlepszym, bezpłatnym i skutecznym lekiem na uniknięcie tej choroby, a wprowadzenie drogich, za to bardzo skutecznych medykamentów na listę leków refundowanych powinno nastąpić natychmiast. Z dobrodziejstwa tego korzystają już wszystkie państwa europejskie, nawet Albania.
Mimo że problemy z terapią diabetyków dominowały podczas jubileuszu w auli Szkoły Podstawowej nr 9, to obchody miały uroczysty charakter.  Prowadziły je: prezes Oddziału Rejonowego PSD Teresa Gołębiewska i jej zastępczyni Bożena Zdrodowska. Oprócz posła Kołakowskiego obecni byli przedstawiciele Prezydenta Łomży, który sprawował patronat honorowy nad 20-leciem i ufundował gadżety gościom. Odmówiono modlitwę za zmarłych w ostatnim roku członków i sympatyków Stowarzyszenia. Obejrzeć można było – w wystawionych księgach pamiątkowych – dorobek i ciekawe inicjatywy łomżyńskich diabetyków. Wystąpił zespół „Soli Deo” ze Szkół Katolickich. Diabetycy integrowali się także przy stole, podczas posiłków. Nie zabrakło okazji do uhonorowania najbardziej zasłużonych. Złoty Krzyż Zasługi prezydent RP przyznał dr. Mieczysławie Ołdakowskiej – kierowniczce Wojewódzkiej Poradni Diabetologicznej. Wręczono także złote i srebrne odznaki „Za zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego”. W kuluarach można było zbadać poziom cukru, cholesterolu i ciśnienie, a także wydaną na tę okazję broszurkę „20 lat PSD” Ireny Rzepnickiej.
W niedzielę 18 listopada, ks. dr Wojciech Turowski – dyrektor Wydziału Nauczania i  Wychowania Katolickiego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej przewodniczył Mszy św.  w Katedrze w intencji chorych na cukrzycę, ich rodzin, lekarzy i pielęgniarek oraz sponsorów i wspomagających działalność Stowarzyszenia. „Od 20 lat członkowie Stowarzyszenia  Diabetyków przychodzą do tej katedry, do Matki Bożej Pięknej Miłości i proszą ją o zdrowie dla siebie, swoich najbliższych i dla wszystkich ludzi wielkiego serca, śpieszącym im z pomocą” – mówił kapłan. Tegoroczne obchody zakończyło zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego.