W warsztatach udział wzięli przedstawiciele różnych środowisk, instytucji, rad osiedli, organizacji pozarządowych, artyści. Całodniowa praca zakończyła się kilkoma rozbudowanymi koncepcjami, które zostaną niedługo poddane ocenie mieszkańców Łomży.

Uczestnicy spotkania pracowali w pięciu grupach roboczych i wspólnie przechodzili kolejne etapy warsztatów.

Mapowanie społeczności

Czego nam brakuje na Starym Rynku i w jego sąsiedztwie, a z czego jesteśmy zadowoleni. Jakie funkcje to miejsce pełni dziś i czy są one wystarczalne. Na te pytania szukano odpowiedzi w pierwszej części warsztatów. Uczestnicy spojrzeli na halę z perspektywy Starówki, na której się znajduje. Oznaczono obszary wymagające uwagi, miejsca problemowe, określono funkcje i zasoby. Większość grup była zgodna, na Starym Rynku brak jest funkcji, które ożywiłyby to miejsce, a w wypowiedziach przewijała się rozrywka i kultura.

Rewitalizujemy ludzi, a nie kamienie”

Budując wizję zagospodarowania Hali Targowej należy mieć świadomość, że to nie sam budynek Hali jest najważniejszy, ale zaspokojenie potrzeb różnych grup społecznych, które w przyszłości będą z niego korzystały. Miasto to ludzie, a budynki są dla nich. Dlatego opracowując funkcję hali patrzymy z perspektywy mieszkańców (matek, ojców, dzieci, młodzieży, babć, niepełnosprawnych itp.) Oczywiście mając na względzie ograniczenia i możliwości.

Odważne wizje

Praca nad powyższymi była wstępem do budowania odważnych wizji Hali Targowej. Jak miałaby wyglądać w 2020r.? Ta faza warsztatów nie znała ograniczeń. Uczestnicy puścili wodze wyobraźni. Ciężko było oderwać się od rzeczywistości, niemniej kreatywność grup była ogromna. Zaprezentowane zostały m. in. takie wizje jak: Centrum Kulturalne, Inkubator Starówki, Centrum Jakuba Wagi, kinoteatr o bryle Kina Mirage.

Przejdźmy do konkretów

W ostatniej części spotkania, trzeba było zejść na ziemię. Twórcy koncepcji wybierali elementy swoich pomysłów, biorąc pod uwagę: możliwość realizacji, zaspokojenie potrzeb różnych grup społecznych, nową jakość, innowacyjność oraz najważniejsze – długotrwały wpływ na lokalną społeczność. Praca uczestników warsztatów będzie opisana w ankiecie. Koncepcje uczestników były tak precyzyjne, że wspólnie postanowiono oddać je wszystkie do konsultacji z mieszkańcami. Niestety w związku z tym na ankietę będziemy musieli trochę poczekać.

Warsztaty organizowane były przez Urząd Miasta w Łomży oraz Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w ramach projektu „Konsultujesz?… czyli o dialogu w Łomży” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tekst i fot. Helena Wróblewska