Kwiaty przed tablicą upamiętniającą pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne w powojennej Polsce złożyli 3 czerwca br. prezydent Mariusz Chrzanowski i jego zastępca Piotr Serdyński, przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała oraz parlamentarzystki Bogumiła Olbryś i Alicja Łepkowska-Gołaś. Wybory z 4 czerwca 1989 roku zapoczątkowały proces transformacji ustrojowej kraju, od systemu komunistycznego do demokracji parlamentarnej, stanowiąc kamień milowy na drodze do odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności.

Na tablicy umieszczonej na fasadzie Ratusza widnieje napis: „Był taki dzień 4 czerwca 1989 roku – wybory do Sejmu i Senatu odnowiły Polskę. Staraniem Rady Miejskiej, Prezydenta Łomży i NSZZ „Solidarność” Oddział Łomża w 25. rocznicę”. Monument odsłonięto 15 czerwca 2014 roku podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, zorganizowanej z okazji 596. rocznicy nadania Łomży praw miejskich.