Łomża świętuje nadanie praw miejskich
W Hali Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Łomży, zorganizowana z okazji 606. rocznicy nadania naszemu miastu praw miejskich. W jej trakcie miało miejsce wystąpienie rektora Akademii Łomżyńskiej dra hab. Dariusza Surowika pt. „Akademia Łomżyńska – wspólne dobro miasta”. W tym roku uczelnia obchodzi bowiem jubileusz 20- ecia powstania. Uroczystą sesję z okazji święta miejskości poprzedziła Msza święta odprawiona w Katedrze Łomżyńskiej przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego w intencji mieszkańców miasta.
W swoim kazaniu biskup Janusz Stepnowski nawiązał do początków naszego grodu i znaczenia nadania mu praw miejskich. – Nieraz to, co ktoś uczyni wydaje owoce dopiero po wielu latach. Rolą władzy jest zatem rozpoczęcie projektów, o których być może nigdy się nie dowiemy, a z ich efektów będą korzystać dopiero nasi następcy – powiedział pasterz dodając, że najważniejsze jest to, iż mamy talenty, zaangażowanie i pracę, czyli ziarno, które rzucone na łomżyński grunt wyda plony.
Biskup dziękował również za łaski, jakimi obdarzeni zostali wszyscy mieszkańcy naszego miasta i prosił o otwarcie na to co najważniejsze, czyli życie. – Potrzebni są ludzie, którzy urodzą się tutaj i będą budować przyszłość Łomży – podkreślił.
Uroczysta sesja rozpoczęła się w samo południe od odegrania hejnału miasta i odśpiewania „Gaude Mater Polonia”. Uczestników uroczystego posiedzenia Rady Miejskiej Łomży powitał jej przewodniczący Wiesław Grzymała.
Mówiąc o historii naszego miasta zauważył, iż zarówno jego lokowanie jak i rozwój zdeterminowała obecność szlaków komunikacyjnych. – Obecnie takim impulsem do dalszego rozwoju jest trasa Via Baltica, a naszą powinnością jest wykorzystać szansę, jaką stwarza miastu obecność drogi szybkiego ruchu – powiedział Wiesław Grzymała.
W swojej wypowiedzi nawiązał również do obchodzonego właśnie jubileuszu 20-lecia Akademii Łomżyńskiej. – Powoli spełniają się marzenia pierwszego rektora tej uczelni śp. Kazimierza Pieńkowskiego, który wyznaczył jej kierunek rozwoju, aż do uzyskania statusu Uniwersytetu Łomżyńskiego, czego serdecznie życzę – podkreślił.
W okolicznościowym przemówieniu prezydent Mariusz Chrzanowski, po krótkim przypomnieniu ważnego historycznie wydarzenia, jakim było nadanie przez Księcia Janusza I praw miejskich Łomży w 1418 roku, opowiedział o podejmowanych w ostatnim czasie działaniach na rzecz rozwoju naszego miasta. Nawiązał do budowy nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5, nowej siedziby Przedszkola Publicznego nr 5, modernizacji zabytkowych kamienic, remontów dróg, budowy bulwarów oraz planów dotyczących sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 i Mediateki.
– Dalej będziemy podnosili jakość życia w Łomży inwestując w nasze placówki oświatowe i kulturalne, rozwój sieci drogowej i bazy sportowo – rekreacyjnej, przedsiębiorczość, rozwijanie miejskich spółek, podejmując wiele inicjatyw społeczno – gospodarczych. Tak jak w poprzednich latach chcemy wszystkie te przedsięwzięcia realizować przy jak najmniejszym obciążaniu budżetu miasta, a przy możliwie największym udziale środków zewnętrznych – zapewniał prezydent Mariusz Chrzanowski.
Nawiązując do jubileuszu 20-lecia Akademii Łomżyńskiej podkreślił jej wpływ na edukacyjny, społeczny i gospodarczy rozwój miasta oraz podziękował za angażowanie się w wiele lokalnych inicjatyw i realizację wspólnych projektów.
– Z okazji święta Łomży dziękuję tym wszystkim, którzy swoją pracą, poświęceniem czy nawet dobrą radą, przyczyniają się do jej rozkwitu. Wszystkim Państwu, naszym gościom i mieszkańcom, życzę dużo zdrowia, radości, pokoju, zadowolenia z życia w naszym mieście, jego dalszego rozwoju oraz pełnego pozytywnych wrażeń i atrakcji świętowania Dni Łomży – zakończył prezydent Mariusz Chrzanowski.
Rektor Akademii Łomżyńskiej dr hab. Dariusz Surowik zauważył, że przez ostatnich dwadzieścia lat uczelnia bardzo dynamicznie się rozwijała, zdobywając wyżyny rozwoju dydaktycznego, organizacyjnego i naukowego. Podkreślił jednak, że potrzebuje ona także dyskusji, wymiany poglądów, a przede wszystkim strategii na kolejne lata, aby wspólnie promować miasto i Akademię Łomżyńską. – Potrzeba było przez ostatnich dwadzieścia lat dużej wiary, że Łomża może być miastem z silną uczelnią zawodową, a w przyszłości miastem w pełni akademickim, takim jak chociażby belgijskie Leuven, gdzie na 90 tysięcy mieszkańców przypada 25 tysięcy studentów. Tak właśnie chcemy widzieć w przyszłości Łomżę, jeszcze bardziej tętniącą życiem studenckim i naukowym, ale żeby to osiągnąć przez najbliższych dwadzieścia lat musimy biec jeszcze szybciej. I zapraszamy do tej sztafety biegowej Państwa: Włodarzy i Radnych Miasta, abyśmy razem, wspólnie osiągnęli dalsze etapy akademickiego sukcesu Łomży – mówił rektor dr hab. Dariusz Surowik dodając, że efekty działalności naukowej są ważnym wskaźnikiem rozwoju miast, regionów, a obecność studentów w mieście to przychody w sektorze usług hotelowych, gastronomicznych, rozrywkowych. – Uczelnia i Miasto to naczynia połączone, dwa ważne filary naszej rzeczywistości. Dzisiaj naszym priorytetem powinno być tylko jeszcze bardziej intensywne połączenie sił – mówił rektor Akademii Łomżyńskiej i pytał: – Jak wykorzystać nasz największy atut i zbudować akademicką Łomżę?
Okolicznościowe przemówienia wygłosili posłowie Alicja Łepkowska-Gołaś i Kazimierz Gwiazdowski, wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek, wiceprzewodniczący Sejmiku Wojciech Grochowski, wicestarosta Anna Gawrych, zastępca Związku Sybiraków Oddział w Łomży Danuta Komorowska oraz komendant hufca ZHP hm. Wiesław Domański.
W ramach obchodów Dni Miasta w piątek 14 czerwca odbyła się w Akademii Łomżyńskiej konferencja pn. „Miastotwórcza rola uczelni”, zaś na muszli koncertowej przy ul. Zjazd miał miejsce koncert hip-hopowy Young Łomża Festiwal, który stanowił odpowiedź na zapotrzebowanie młodego pokolenia. Łomżyńskie świętowanie w sobotę 15 czerwca uzupełnia koncert największych artystów sceny disco-dance, również na muszli koncertowej. Natomiast w niedzielę 16 czerwca obchody Dni Łomży zakończy „Seniorada Plus – edycja międzypokoleniowa” na Starym Rynku.