Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone od 2011 roku jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych oraz za krew przelaną w obronie ojczyzny. Byli oni żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wspominamy dziesiątki tysięcy tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego narodu. Przez lata szykanowani i zapomniani, w obecnych czasach odzyskują należyte im miejsce na kartach historii Polski. Dzisiejszy dzień jest także wyrazem hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. 

W ramach łomżyńskich obchodów, 1 marca o godz. 19:00 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich odbędzie się biletowany koncert patriotyczny „Iskra Nadziei – Podlaskie w hołdzie Wyklętym” z udziałem Haliny Mlynkovej.
W niedzielę 3 marca o godz. 12:00 na Forcie III w Piątnicy odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” (zapisy od godz. 10:00). Natomiast o godz. 16:00 w Katedrze Łomżyńskiej odprawiona zostanie Msza święta w intencji Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i ich rodzin.