– Wymienione projekty zdobyły najwięcej głosów w przeprowadzonej przez młodzież ankiecie, w której wypowiadali się uczniowie łomżyńskich szkół – wyjaśnił przewodniczący rady Amadeusz Szeligowski. 

– Jestem pod wrażeniem Waszej kreatywności, energii i entuzjazmu – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski, który z uwagą przysłuchiwał się obradom Młodzieżowej Rady Miejskiej Łomży. 

Z pomysłem Festiwalu Młodzieży wyszedł prezydent, już podczas spotkania z zarządem MRM. Młodzież z kolei zaproponowała, aby to kilkudniowe wydarzenie odbyło się w drugiej połowie czerwca, jako odpowiednik studenckich juwenaliów. W tym czasie w szkołach ponadpodstawowych odbywałyby się m.in. występy artystyczne, zawody sportowe, spotkania z ciekawymi ludźmi. Szczegóły koncertu kończącego festiwal, omówione zostały natomiast podczas zwołanego przez prezydenta spotkania z udziałem młodzieżowych radnych oraz dyrektora Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. W najbliższych dniach odbędzie się także spotkanie z dyrektorami szkół ponadpodstawowych zaangażowanych w festiwal. 

Ciekawym pomysłem, który pojawił się w uczniowskiej ankiecie i zyskał dużą aprobatę jest kryte lodowisko – rolkowisko. 

– Już teraz zainteresowanie jazdą na łyżwach na lodowisku przy ul. Katyńskiej cieszy się ogromną popularnością, więc jak najbardziej zasadne jest powstanie tego typu obiektu. Prowadzimy już rozmowy we właściwym ministerstwie dotyczące finasowania takiej inwestycji – podkreślił prezydent Mariusz Chrzanowski. Gospodarz miasta pozytywnie odniósł się również do postulowanej przez młodzież siłownia plenerowej.

– Cieszy fakt, że młodzi ludzie, w dobie wszechobecnej elektroniki czują potrzebę aktywności fizycznej – zaznaczył. 

Priorytetowym tematem jest zdaniem prezydenta zdrowie psychiczne, dlatego w pełni zaakceptował pomysł cyklicznych spotkań ze specjalistami, które chciałaby uruchomić młodzież. Przypomina, że powołał zespół do spraw opracowania Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla mieszkańców Miasta Łomża na lata 2024-2029. Jego pierwsze posiedzenie, na które zaprasza wszystkich zainteresowanych problemem, odbędzie się 1 marca, o godz. 10 tej w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łomży. 

Ze zrozumieniem spotkały się także sugestie dotyczące zmian w rozkładzie miejskich autobusów tak, aby ułatwić młodym ludziom poruszanie się po mieście. Będą one dyskutowane na zainicjowanym przez prezydenta spotkaniu z dyrekcją łomżyńskiego MPK. 

Fot. Joanna Grabowska