Była okazja do wymiany doświadczeń, rozmów, podtrzymania kontaktów i wspólnego świętowania miejskości. Jak co roku w obchodach Dni Łomży udział wzięły zagraniczne delegacje z miast partnerskich. Ich oficjalne spotkanie z władzami naszego miasta odbyło się w Urzędzie Miejskim.

Z przedstawicielami zaprzyjaźnionych miast z Litwy, Ukrainy, Hiszpanii i Gruzji spotkali się: prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, jego zastępcy: Piotr Serdyński i Andrzej Stypułkowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała. 

Zagraniczne delegacje powitał prezydent Mariusz Chrzanowski, który podziękował gościom za obecność w tym ważnym dla naszego miasta czasie. 

– Państwa udział w obchodach Dni Łomży to okazja do czerpania dobrych wzorców i pogłębienia wzajemnych relacji, których efektem będą wartościowe projekty – mówił prezydent życząc wszystkim niezapomnianych wrażeń. 

Życzenia udanego pobytu i radosnego świętowania 606. rocznicy nadania Łomży praw miejskich przekazali również zastępcy prezydenta: Piotr Serdyński i Andrzej Stypułkowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała, dziękując szczególnie za przybycie delegacjom ukraińskim i wyrażając nadzieję na rychłe zakończenie wojny, która dotknęła ich kraj. 

Następnie głos zabrali przedstawiciele miast partnerskich. 

– Mam nadzieję, że ta przyjaźń, którą zapoczątkujemy podpisaniem listu intencyjnego dotyczącego współpracy partnerskiej pomiędzy naszymi miastami będzie się rozwijać na płaszczyźnie gospodarczej naukowej i kulturalnej – powiedział David Kvinikadze, szef Administracji Dzielnicy Vake w Tibilisi życząc wszystkim „wspaniałego świętowania miejskości Łomży”. 

Jadwiga Sinkiewicz z Rejonu Solecznickiego, prezes tamtejszego Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podziękowała za zaproszenie podkreślając, że współpraca Łomży z Rejonem Solecznickim trwa od dawna, a jej efektem jest chociażby pobyt w naszym mieście dzieci i młodzieży podczas Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które dzięki temu mają kontakt z macierzą, z językiem ojczystym oraz kulturą. 

– Życzymy Państwu satysfakcji z pracy dla lokalnego społeczeństwa – zakończyła. 

Pedro Caneiro – członek zespołu ds. edukacji i edukacji drogowej przy Radzie Miasta Narón w Hiszpanii odczytał list burmistrza tego miasta, w którym podkreślił, iż dzisiejsza Łomża jest przykładem miasta z dynamicznie rozwijającą się gospodarką i kulturą.

– To dwa podstawowe filary tego miasta, podobnie jak w przypadku Narón, ósmym mieście Galicji, którym od siedmiu lat mam zaszczyt zarządzać. Znajomość Państwa projektów pozwoli nam poznać inne metody realizowanych prac, ale także zaprezentować Państwu nasze rozwiązania.  

Jeden z takich projektów pod nazwą: „Global Minds”, będzie realizowany we współpracy z partnerami z Turcji, Polski i Bułgarii. 

– Jeszcze raz pragnę wyrazić moją wdzięczność za Waszą pracę i pomimo dzielącej nas dzisiaj odległości, zobowiązuję się do współpracy z Państwem przy innych, przyszłych projektach, zarówno w zakresie edukacji, jak i bezpieczeństwa drogowego – powiedział przedstawiciel hiszpańskiego miasta. 

Przedstawiciel delegacji z Kołomyi w swoim wystąpieniu podziękował władzom Miasta Łomża za odwagę, którą wykazała się odwiedzając ich miasto w czasie wojny i wsparcie rzeczowe. 

– Jesteśmy wdzięczni za każdą okazaną pomoc, a z okazji rocznicy nadania Łomży praw miejskich życzymy wszystkim jej mieszkańcom zdrowia, spokoju i wszelkiej pomyślności – przekazała zastępczyni mera Miasta Kołomyja, Zoriana Mykhalushko. 

Życzenia wszelkiego dobra i pokoju złożył również przedstawiciel Borysławia Yurii Khymn, sekretarz Borysławskiej Rady Miejskiej, wyrażając wdzięczność za okazane w trudnym, wojennym czasie wsparcie. 

– Nasze przysłowie mówi, iż radość dzielona z przyjacielem jest dwa razy większa, a bieda o połowę mniejsza. W przypadku naszych relacji doskonale się ono potwierdziło – powiedział. 

– Gratuluję i dziękuję za dotychczasową współpracę oraz pomoc w ciężkich dla nas momentach. Życzę, aby miasto kwitło i rozwijało się we wszystkich dziedzinach, a w każdym łomżyńskim domu panował spokój i szczęście – mówiła Lila Khrusch, naczelnik Wydziału Ochrony Socjalnej Zwiahelskiej Rady Miejskiej. 

Spotkanie władz Łomży z uczestnikami zagranicznych delegacji z miast partnerskich zakończyło wspólne zdjęcie. Zaproszeni goście wzięli też udział w wydarzeniach organizowanych z okazji tegorocznych Dni Łomży, w tym uroczystej sesji Rady Miejskiej.