Obszar przylega do terenów osiedli SM Perspektywa i Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, tworzących wspólnie największą i najliczniej zamieszkaną dzielnicę miasta – Południe. W tym kierunku rozwija się budownictwo wielorodzinne spółdzielni mieszkaniowych oraz deweloperów. Rozbudowują się też sąsiednie wsie, Zawady i Giełczyn – konsultowany obszar poprzez zabudowę połączy te miejscowości z Miastem Łomża. Dwupasmowa ulica Zawadzka, której budowa się wkrótce rozpocznie, skomunikuje centrum miasta z sąsiednimi miejscowościami i drogą w kierunku Zambrowa i Warszawy.

Na terenie obszaru konsultowanego mieszka obecnie około 30 osób, zabudowa powstaje w sposób rozproszony, chaotyczny i niekontrolowany, w drodze indywidualnych decyzji administracyjnych. Nieruchomości rolne posiada na tym terenie 105 właścicieli. Przewiduje się, że w przeciągu najbliższych kilku lub kilkunastu lat zamieszka tam od 3 do 5 tys. osób.