Syreny alarmowe rozbrzmiewające nad Łomżą o godz. 17:00 przypomniały o 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym czasie przed pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego oraz Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej przy Szkole Muzycznej, a następnie w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oddano hołd uczestnikom największego zbrojnego wystąpienia przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim podczas drugiej wojny światowej. Kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Grzymałą, Wicestarosta Łomżyński Anna Gawrych, żołnierze z dowódcą płk Pawłem Gałązką, dyrektor biura poseł Alicji Łepkowskiej-Gołaś, reprezentanci Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, środowisk patriotycznych i Konfederacji.

O 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego od kilku dni przypominają plakaty przedstawiające osobę Mieczysława Bruszewskiego ps. „Pudel”, które pojawiły się na kilkunastu przystankach w Łomży. Uświadamiają one, że tamto wydarzenie to także historia mieszkańców naszego regionu. Powstańcze biogramy łomżyniaków w nim uczestniczących można także oglądać w oddziale Archiwum Państwowego przy Alei Legionów 36 (za Szkołą Muzyczną).

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00, tzw. godzinie „W” i  miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Było zrywem ludzi młodych, z których większość wkroczyła w dorosłość podczas okupacji, pokazującym ogromną chęć dążenia do odzyskania i utrzymania niepodległości. Choć planowane było na kilka, trwało aż 63 dni.