1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, będąca najtragiczniejszym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. W 85. rocznicę tego wydarzenia złożone zostały kwiaty i zapalono znicze w Łomżyńskiej Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Pod przewodnictwem ks. kan. dr Jacka Czaplickiego odprawiona została także Msza święta w intencji ofiar II wojny światowej, a uruchomione na 1 minutę syreny alarmowe przypominały o bohaterstwie obrońców naszego kraju.

W uroczystościach rocznicowych udział wzięli m.in.: władze Łomży na czele z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Grzymałą, wicestarosta Powiatu Łomżyńskiego Anna Gawrych, reprezentanci wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefana Krajewskiego i poseł Alicji Łepkowskiej-Gołaś, dr hab.Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej, żołnierze Garnizonu Łomża, harcerze Hufca Nadnarwiańskiego ZHP, kombatanci i przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża ze sztandarem oraz mieszkańcy Łomży.

1 września 1939 roku wojska niemieckie przekroczyły granice Rzeczypospolitej Polskiej, rozpoczynając największą i najtragiczniejszą wojnę w dziejach ludzkości. Szacuje się, że pochłonęła ona życie od 60 do nawet 85 mln ludzi, w większości cywili, w tym 6 milionów obywateli II Rzeczpospolitej.