Po raz pierwszy w ramach Dni Łomży odbędzie się Young Łomża Festiwal. Na muszli koncertowej przy ul. Zjazd w piątek 14 czerwca wystąpią artyści polskiej sceny hip-hop wskazani przez młodych mieszkańców naszego miasta. Nie jest to jedyny element wydarzenia inicjowanego przez młodzież i do niej kierowanego. Wiele ciekawych inicjatyw odbywa się także w placówkach oświatowych.

Festiwal młodzieży to pomysł prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i członków Młodzieżowej Rady Miejskiej. Wynikał on także z analizy ankiety przeprowadzonej na początku roku wśród uczniów łomżyńskich szkół.

W dniach 12 i 13 czerwca w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 odbywają się finałowe rozgrywki turnieju koszykówki 3×3. W Szkole Podstawowej nr 4 wykłady dla klas szóstych o życzliwości 12 czerwca poprowadzi Katarzyna Zając, a dzień późnej podobną tematykę z klasami siódmymi podejmie Joanna Brzezińska. Natomiast w III Liceum Ogólnokształcącym 14 czerwca będzie miał miejsce turniej Racketlon, w którym uczniowie będą rywalizowali w rozgrywkach tenisa ziemnego i stołowego oraz badmintona. Odbędzie się także wykład psychologa odnośnie radzenia sobie z porażką w sporcie oraz prezentacja dotycząca prewencji urazów sportowych.

Również 14 czerwca w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 warsztaty przeprowadzi Stowarzyszenie Youth Human Impact. W ich trakcie młodzież zostanie wprowadzona w świat umiejętności miękkich, będzie im wyjaśnione czym one są i dlaczego są takie ważne. Będą przekazane także informacje dotyczące możliwości zaangażowania się w program Erasmus+ oraz o funkcjonowaniu Centrum Rozwoju Młodzieży w Łomży. Planowana jest także gra miejska.

Zwieńczeniem Young Łomża Festiwalu będzie wieczorny koncert hip-hopowy na muszli koncertowej przy ul. Zjazd, w trakcie którego wystąpią łomżynianka Sara 5-tka, Fukaj, bracia Kacperczyk i jako gwiazda wieczoru Young Leosia.