Prawdziwe tłumy, głównie młodych mieszkańców Łomży i regionu, zgromadził koncert Young Łomża Festiwal, zorganizowany w ramach Dni Łomży 2024. W piątkowy wieczór 14 czerwca na muszli koncertowej wystąpiło czworo artystów reprezentujących hip-hopowy styl muzyczny.

Koncert rozpoczął się od występu łomżynianki Sary 5-tki. Stała się ona rozpoznawalna głównie dzięki piosence „Ty mnie żywej nie weźmiesz” poświęconemu pamięci Jadwigi Dziekońskiej ps. „Jadzia” – łączniczki AK do zadań specjalnych urodzonej w Konarzycach pod Łomżą oraz motywacyjnemu utworowi „Zawsze walcz” z gościnnym udziałem zawodnika karate i kickboxingu Macieja Tercjaka oraz uczestniczki programów „The Voice of Poland” i „Szansy na sukces” Julity Kaczyńskiej. Od 15 lat udziela się w rapowym podziemiu grając liczne koncerty w całej Polsce jak i poza jej granicami. Głębokie teksty i mocny charyzmatyczny głos wkradają się w serca słuchaczy, którzy pozostają przy Sarze na długo. Wierna intuicji i temu, że warto stawiać na jakość, nie ilość, czego dowodem jest jej debiutancki album „Nie dla mas”, który ukazał się w lutym 2020 r. Na scenie wystąpiła wspólnie z przyjaciółmi, z którymi tworzyła na przestrzeni lat, w tym w ramach projektu „Potwory i spółka”.

Następnie na scenie pojawił się Fukaj, polski raper, autor tekstów i członek polskiej wytwórni hip-hopowej SBM Label. Jego singiel „Owoce 3” otrzymał status złotej płyty, zaś płyta „Preludium” osiągnęła status platynowej płyty.

W Łomży wystąpili również bracia Kacperczyk, czyli polski duet muzyczny stworzony przez braci Macieja i Pawła. Popularność zyskali dzięki dołączeniu do wytwórni SBM Label. Ich teledyski na YouTube mają milionowe wyświetlenia, płyta „Pokolenie końca świata” zyskała status złotej, a „Kryzys wieku średniego” platynowej płyty.

Gwiazdą wieczoru była Young Leosia. To pochodząca ze Szczecina raperka, autorka tekstów, realizatorka dźwięku i DJ-ka. Największą popularność zyskała przed trzema laty dzięki singlowi „Szklanki”, który dostał się na szczyt polskiej listy Apple Music oraz Sportify. Jej album „Hulanki” osiągnął status platynowej płyty, a wydany w tym roku wspólnie z Bambi „PG$” osiągnął już status złotej płyty. Przed dwoma laty była nominowana do Fryderyków 2022 w kategoriach „Artystka” i „Fonograficzny Debiut”, a w tym roku otrzymała nominacje w konkursie Popkillery 2024.

Przez cały czas trwania wydarzenia można było korzystać ze strefy gastronomicznej Łomży.

Organizatorzy: Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych oraz Miasto Łomża
Partner strategiczny: Województwo Podlaskie
Sponsorzy: Van Pur S.A. właściciel marki Łomża, Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży, Carrefour
Partner: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży