Nabrzeże rzeki Narew przy moście Hubala po stronie Łomży w okresie letnim traktowane jest przez mieszkańców jako doskonałe miejsce do plażowania. W ostatnich latach w wakacje powstawało tam finansowane z budżetu miasta kąpielisko miejskie, strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jednak w tym roku nad bezpieczeństwem miłośników rzecznych kąpieli będą oni czuwali tylko przez miesiąc. Dlaczego?

Powodem takiej sytuacji są regulacje prawne oraz plany inwestycyjne samorządu Łomży. Zgodnie z przepisami, zamiar organizacji kąpieliska jest określany do końca roku poprzedzającego, w tym wypadku do końca 2023 r. W związku z planowanym rozpoczęciem w bieżącym roku budowy bulwarów nadnarwiańskich nie zaplanowano jego utworzenia. Ze względu jednak na zmianę terminów rozstrzygnięcia przetargu, zgodnie z Ustawą Prawo Wodne, pojawiła się możliwość uruchomienia w sezonie letnim 30-dniowego Miejsca Okazjonalnie Wykorzystywanego do Kąpieli. Będzie ono funkcjonowało od 13 lipca do 11 sierpnia. W tym okresie nad bezpieczeństwem amatorów kąpieli rzecznych ratownicy będą czuwać w godzinach 11:00-19:00. Od poniedziałku do czwartku będzie to trzech ratowników zaś od piątku do niedzieli – czterech. Ponadto na plaży dostępne będzie boisko do siatkówki plażowej, stojaki na rowery, przebieralnia oraz toalety.

Warto dodać, że Miasto Łomża, podobnie jak w latach poprzednich, zabezpieczyło również środki na „Zapewnienie bezpiecznego wypoczynku nad Narwią – prewencyjnych patroli wodnych rzeki Narew w granicach administracyjnych Miasta Łomża”. W maju rozstrzygnięto konkurs, a wykonawcą zadania będzie WOPR. Patrole będą się odbywały od 21 czerwca do 1 września 2024 r. Numer alarmowy patrolu 662 029 662.

Warto przypomnieć, że w wakacje będzie można korzystać z odkrytych basenów o głębokości 1,1 m oraz 0,6 m. Tak jak w poprzednich latach będą one znajdowały się w Letnim Parku Rozrywki, zlokalizowanym pomiędzy Parkiem Wodnym a Parkiem Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma. Na jego terenie przygotowane zostaną przebieralnie, leżaki oraz parasole zabezpieczające przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Obok znajdą się też dmuchane place zabaw i zjeżdżalnie. Zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji obiekt będzie funkcjonował od 22 czerwca do 31 sierpnia w godzinach 11:00 – 18:45.