Miasto Łomża podpisało z Druskiennikami na Litwie list intencyjny dotyczący współpracy obu samorządów. Pozwoliło to na złożenie wniosku o dofinansowanie projektu pt. „Lomza-Druskininkai – ECO activities for the well-being of borderland communities” („Łomża – Druskienniki – EKO działania na rzecz dobrobytu społeczności pogranicza) w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg VI-A Litwa-Polska 2021-2027, który jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

– Projekt ma na celu wzmocnienie potencjału obu miast partnerskich poprzez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury, turystyki wellness oraz zrównoważonego rozwoju. Będzie koncentrował się na ochronie środowiska, zwiększaniu świadomości zmian klimatycznych oraz promowaniu ekologicznych praktyk, co przyczyni się do poprawy jakości życia oraz zacieśniania współpracy transgranicznej – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski.

W ramach projektu zaplanowano działania dot. m.in. rozbudowy infrastruktury caravaningowej wzdłuż rzeki Narew, budowy parku kieszonkowego z ścieżką sensoryczną oraz rozwoju zielonej i niebieskiej infrastruktury w Druskiennikach. Dodatkowo w projekcie zaplanowano zadania edukacyjne, promocyjne, informacyjne, w tym eko warsztaty dla dzieci z Łomży i Druskiennik, wizyty studyjne, warsztaty dla urzędników dotyczące ochrony bioróżnorodności.

Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreśla, że Łomża, jako część subregionu łomżyńskiego, po raz pierwszy ma szansę ubiegać się o fundusze w ramach Programu Interreg Litwa-Polska 2021-2027. – Uzyskanie dofinansowania pozwoliłoby na zdobycie cennego doświadczenia w zakresie współpracy transgranicznej – mówi dodając, że realizacja projektu wspierającego identyfikację potrzeb z zakresu ochrony środowiska, adaptacji do zmian klimatu oraz kontynuowanie współpracy z Druskiennikami, umożliwi skuteczne odpowiadanie na lokalne wyzwania i rozwijanie relacji między oboma miastami.

Ocena złożonego wniosku planowana jest w I kwartale 2025 roku.

Wartość całkowita projektu: 1.648.920,72 euro
Dofinansowanie 80% od wartości całkowitej:
Budżet Projektu Miasta Łomża (Lidera Projektu) : 999.811,40 euro, dofinansowanie: 799 849,12 euro
Budżet Projektu Miasta Druskienniki (Partnera Projektu): 649.109,32 euro, dofinansowanie: 519.287,45 euro