Od września ponad 200 dzieci będzie mogło korzystać z nowego budynku Przedszkola Publicznego nr 5. Budowa samego obiektu została już ukończona, obecnie trwa jego wyposażanie oraz montaż elementów małej architektury, a także prace pielęgnacyjne i porządkowe terenu wokół budynku. Rozpoczęto też procedurę uzyskania pozwolenia na jego użytkowanie. Na początku września planowana jest rekrutacja do utworzonego w nim żłobka.

– To nowoczesny budynek, z wyposażeniem najwyższych standardów, spełniający wszystkie wymagania obecnych czasów dla tego typu placówek. Jestem przekonany, że sprawi on wiele radości dzieciom i ich rodzicom, a kadrze zapewni komfortowe warunki pracy – przekazuje prezydent Mariusz Chrzanowski, który wizytował obiekt.

Na realizację wartej prawie 15,5 mln zł inwestycji władze miasta pozyskały 12 mln 750 tys. zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dodatkowo z Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” 2022-2029 pozyskano 2.638.320 zł.

Na parterze nowej „Piątki” powstały 4 sale zajęć przedszkola, 2 sale zajęć żłobka, sanitariaty, magazynki przy salach, kuchnia z zapleczem, pokoje biurowe i pomieszczenie socjalne pracowników, sala ćwiczeń, toalety, szatnie. Na piętrze znajdują się  3 sale zajęć przedszkola, sanitariaty, magazynki, pokoje biurowe pracowników administracji, rozdzielnia kuchenna i toaleta dla pracowników. Natomiast w piwnicy są pomieszczenia magazynowe powiązane z zapleczem kuchni, wymiennikownia oraz magazyny dla żłobka i przedszkola. Obiekt o powierzchni użytkowej ogółem 1.725,04 m2 wyposażony jest w windę dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach zadania wykonano także m.in. nowe place zabaw oddzielnie dla żłobka i przedszkola, 22 miejsca postojowe, dojazdy, chodniki i zieleń.

Do dotychczasowej siedziby Przedszkola Publicznego nr 5 w Łomży mogło uczęszczać 125 dzieci. Nowy budynek przewiduje 175 miejsc dla przedszkolaków i dodatkowo 40 miejsc w żłobku.