Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki oraz burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka podpisali z Zarządem Województwa Podlaskiego porozumienie w sprawie realizacji instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Łomży w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. W sumie na projekty przewidziane przez te cztery samorządy przeznaczono prawie 35 mln 700 tys. euro.

– Podczas najbliższych lat nasze samorządy będą miały możliwość dalszego rozwoju. Cieszymy się, że tak duże środki trafią do naszego regionu wpływając na poprawę życia jego mieszkańców – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski.

Dzięki podpisanemu porozumieniu do naszego miasta trafi 19.572.929,25 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 2.868.605,02 euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Z EFRR Gmina Piątnica i Gmina Łomża otrzymają po około 4,5 mln euro, zaś Gmina Nowogród 2,5 mln euro. Z EFS+ będzie to odpowiednio 670 tys. euro, 660 tys. euro i 365 tys. euro.

W ramach pozyskanych środków władze Łomży planują budowę bulwarów nad Narwią i adaptację do zmian klimatu terenów nad rzeką, inwestycje związane z OZE na obiektach użyteczności publicznej i ich modernizację energetyczną. W planach jest także przebudowa Klubu Seniora przy ul. Skłodowskiej-Curie, rozbudowa sieci tras rowerowych wraz z infrastrukturą oraz przebudowa filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Księżnej Anny. Z tzw. projektów miękkich planowane są zadania dotyczące edukacji przedszkolnej oraz kształcenia ogólnego i zawodowego.

foto Kamil Timoszuk / UMWP