Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreśla, że nowe pojazdy przyczynią się nie tylko do poprawy komfortu jazdy pasażerów, ale przede wszystkim będą miały pozytywny wpływ na środowisko. – Dzięki elektrycznym autobusom obniżamy wykorzystanie paliw emisyjnych w transporcie i unikamy emisji zanieczyszczeń powietrza. Staramy się między innymi w ten sposób czynić nasze miasto coraz bardziej ekologicznym, pozyskując na wszelkie tego typu działania środki zewnętrzne – przekazuje prezydent przypominając, że jednym z takich przedsięwzięć była przeprowadzona pod koniec roku wymiana oświetlenia ulicznego na ledowe, na co pozyskano wsparcie w wysokości 1,9 mln zł ze środków RPO.

Obecnie komunikacja miejska w Łomży składa się z 38 autobusów. Osiem z nich to elektryczne Youtongi E12, zakupione dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Kolejne cztery zostaną dostarczone do naszego miasta w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będą to jednoczłonowe niskopodłogowe pojazdy marki Granton/BAZN. Za ich zakup wraz z ładowarkami mobilnymi z pełnym wyposażeniem Miasto Łomża zapłaci 12.295.080 zł, z czego 7.996.800 zł to wsparcie zewnętrzne. Zastąpią one cztery najbardziej wysłużone, ponaddwudziestoletnie autobusy marki Volvo.