Energooszczędny sprzęt o wartości 10 tys. zł trafił do Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży. To nagroda za zwycięstwo w wojewódzkim etapie konkursu „Świeć się z Energą”, który odbył się na przełomie 2023 i 2024 roku. Dzięki głosom i zaangażowaniu mieszkańców Łomża zdobyła wówczas tytuł Świetlnej Stolicy Województwa Podlaskiego, a uczniowie, podopieczni i pracownicy ZSS mogą cieszyć się z nowych urządzeń.

„Świeć się z Energą” to konkurs, który odbywa się już od 15 lat. Składa się on z dwóch etapów, wojewódzkiego i ogólnopolskiego. W pierwszym, zgłoszone miasta rywalizują ze sobą w ramach swoich województw. Jego zwycięzcy zdobywają tytuł Świetlnej stolicy Województwa, 10 tys. zł na zakup energooszczędnego sprzętu AGD z przeznaczaniem na cele charytatywne oraz przechodzą do finału, w którym „walczą” o dodatkowe 40 tys. zł, nowoczesną instalację fotowoltaiczną i tytuł Świetlnej Stolicy Polski.

Łomży po raz kolejny udało się zwyciężyć w etapie wojewódzkim. Dzięki temu otrzymała 10 tys. zł na zakup energooszczędnego sprzętu AGD, który władze miasta przekazały do Zespołu Szkół Specjalnych. Do placówki trafiły po dwie pralki, zamrażarki, blendery, cztery czajniki, wyciskarka wolnoobrotowa, odkurzacz piorący i chemia do prania.

–  W okresie świątecznym bardzo dużą wagę przywiązujemy do tego, aby Łomża wyglądała  klimatycznie, a mieszkańcy poczuli tą wyjątkową magię świąt. Wiąże się ona z prezentami i taki prezent od mieszkańców, którzy wzięli udział w głosowaniu na najpiękniej oświetlone miasto, otrzymują dziś uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych – mówił zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski. – Jestem przekonany, że zostanie on bardzo dobrze wykorzystany – dodał

– Sprzęt na pewno wykorzystamy w 300 procentach. Jesteśmy szkołą, która kształci przez praktykę, dlatego będą z niego korzystać nasi uczniowie – mówiła dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Lucyna Antecka dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do wygranej w konkursie oraz sklepowi, który przygotował promocję, tak aby jak najlepiej można było wykorzystać kwotę przyznaną na zakup sprzętu AGD.

Sukces w głosowaniu jest możliwy dzięki świątecznym iluminacjom, o które praktycznie każdego roku wzbogaca się nasze miasto. To znane już wszystkim miś Łomżatek, wiewiórka z orzechem, jelonek, Mikołaj na motocyklu, skrzydła anioła, obrotowa karuzela z reniferami czy ustawiana w miejscu fontanny na Starym Rynku dekoracja wolnostojąca 3D z animacją świetlną prezentowaną w rytm muzyki. W Łomży pojawią się one ponownie na początku grudnia i będą zdobiły nasze miast do końca stycznia.