Europejski Festiwal Filmowy i Sztuk Wszelakich – Łomża „Ja i Ty” za nami
Dzień pierwszy festiwalu, to przede wszystkim projekcje filmowe dla młodzieży i mieszkańców miasta. Za salę kinową posłużyła sala konferencyjna w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej – „Domek Pastora”, przy ul. Krzywe Koło 1, a projekcje filmowe poprowadzili dwaj miłośnicy kina – Mirosław Reszewicz oraz Marcin Świątkowski. Gośćmi specjalnymi tego dnia byli reżyserzy – Marta Dzido i Piotr Śliwowski, którzy przybyli na festiwal z pokazem filmu „Downtown”.
W godzinach popołudniowych, w foyer Urzędu Miejskiego w Łomży miała miejsce oficjalna inauguracja festiwalu. Rozpoczął ją występ gości specjalnych – integracyjnej grupy tanecznej „Just Dance II” z Rumunii, która jako pierwszy zaprezentowała układ choreograficzny do piosenki Michaela Jacksona przygotowany specjalnie dla polskiej publiczności. Następnie głos zabrali szacowni goście przybyli na ceremonię otwarcia. Wśród nich znaleźli się: poseł Bernadetta Krynicka oraz Prezydent Miasta Łomża – Mariusz Chrzanowski, który przekazał symboliczne klucze do bram miasta na ręce zarządu „JA i TY”. W dalszej części przedstawiony został spektakl grupy teatralnej „Gesty” z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Bona” oraz ponownie zaprezentowała się grupa „Just Dance II” z pokazem tanecznym do muzyki z filmu „Book of the jungle”.
Dzień drugi, poza kontynuacją projekcji filmowych wypełniły zmagania sportowe na Stadionie Miejskim w ramach Mityngu Osób Niepełnosprawnych, które zorganizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W dalszej części dnia wydarzenia festiwalowe przeniosły się do Kolna, gdzie w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się pokaz filmu „Downtown” oraz spotkanie z autorami, a także otwarcie wystawy linorytów Marka Tukota i występ formacji tanecznej „Just dance II”.
Trzeci dzień festiwalowy upłynął pod hasłem wspólnej zabawy podczas koncertu plenerowego na skate parku SM Pespektywa przy ul. Ks. Anny. Loteria fantowa „Zostań Aniołem – podziel się sobą” realizowana na rzecz Zespołu Szkół Specjalnych nr 8, mecz towarzyski uczniów tejże szkoły kontra przedstawiciele administracji lokalnej, flash mob Edu dance i wspólna, integracyjna zumba z Just Dance II pod kierunkiem Marius’a Grance’a, jazda na wózku przez specjalny tor przeszkód, występ debiutantek z Klubu Carpe Diem, recital znanej piosenkarki Anny Zlagodukh i zespołu Mad Bee, a na zakończenie pokaz fireshow formacji MAORI z Ciechanowa – wszystko to można było ujrzeć podczas gorącego popołudnia i wieczoru 10 września.
Ostatni dzień z festiwalem, to wieńcząca całość niedzielna msza św. w łomżyńskiej katedrze pw. Św. Michała Archanioła, podczas której przekazane zostały dwa „Anioły” wykonane w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Marianowie. Uroczyste zakończenie festiwalu odbyło się natomiast w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Całość rozpoczęta autorską wystawą malarstwa Michała Sikorskiego i występem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży zwieńczyła się koncertem fortepianowym w wykonaniu Mateusza Lasatowicza, absolwenta i wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach.
Bohaterem, acz nieobecnym, tegorocznego Festiwalu był Przemysław Zaręba – mężczyzna, który wskutek nieuleczalnej choroby oczu traci wzrok, lecz pomimo tego pragnie pokazać wszystkim jak pięknym darem jest życie. Prowadzeniem wszystkich imprez zajął się Karol Cuch, który wywiązał się z powierzonego zadania w pełni swoich możliwości.
Przede wszystkim zaś ten festiwal to praca czterech członków stowarzyszenia i zaangażowanie, wsparcie i współpraca wielu osób i instytucji, od wolontariuszy począwszy poprzez współrealizatorów i partnerów takich jak: PWSiP, Filmoteka Narodowa, Stacja paliw BP, Muzeum Przyrody w Drozdowie, Muzeum Północno-Mazowieckie, SM Perspektywa, Zespół Szkół Specjalnych nr 8, KOKiS Kolno, restauracja Colnus, WTZ „BONA”, Muzeum Diecezjalne, Galeria Kreatywna, CATiK – Domek Pastora, TLiA, MOSiR, Drukarnia Kamil Borkowski, Restauracja RETRO, Salon Edyta, ZB MPK, parafia pw. Krzyża św., Foto Gabs, WTZ w Marianowie, S. Nicewicz, Kuchnia Regionalna, Cukiernia „Okruszek” oraz patronów strategicznych: HEXABANK, Zakłady Spożywcze BONA i Bank Zachodni WBK, jak i anonimowych darczyńców i tych pozostałych, powyżej nie wymienionych, bez których tak wiele dobrych rzeczy by się nie udało i nie zadziało.
DZIĘKUJEMY!
Tekst: Katarzyna Kuklińska, Stowarzyszenie „Ja i Ty”