Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Narodowego. Następnie przybyłych gości powitała dyrektor III LO. – Dla nas, społeczności III Liceum Ogólnokształcącego, to dzień wyjątkowy, bo historia naszej szkoły dzięki patronowi mocno łączy się z historią Polski i Ziemi Łomżyńskiej. Dziś za umiłowanie ojczyzny, męstwo, ofiarność i przelaną krew chcemy podziękować wszystkim bohaterom walki o niepodległość oraz oddać należny im hołd – mówiła  Katarzyna Życzkowska, dziękując zgromadzonym za obecność, wspólne świętowanie i pielęgnowanie pamięci o ważnych postaciach historycznych. 

– Mówi się że wojna to męska rzecz,  jednak niestety dotyka również kobiety wpisując w nie wyrzeczenie, cierpienie i łzy. Dlatego dziś mówimy nie tylko o żołnierzach, ale także o cichych bohaterkach minionych wydarzeń, które każdego dnia wiernie trwały u boku walczących – dodała dyrektor Katarzyna Życzkowska zapowiadając przygotowany z okazji święta szkoły  montaż słowno – muzyczny.

– Emocje po spektaklu dobitnie pokazują, że nasza młodzież dba o wartości patriotyczne. Jestem dumny z Was oraz Waszych nauczycieli, rodziców i dziadków, za to, że pielęgnują w Was miłość do Ojczyzny. To niezwykle ważne, gdyż dzięki takim postawom pamięć o naszej trudnej historii nigdy nie zaginie – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski do uczestników uroczystości.

Jednym z elementów obchodów był wykład na temat Armii Krajowej w walce o wolność i niepodległość, który wygłosił Krzysztof Sychowicz, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. – Młodzi ludzie ryzykowali własne życie, spokój, po to, aby  rozpocząć działalność w imię dobra najwyższego, jakim jest niepodległość Polski – mówił, w swoim wystąpieniu, nawiązując do historii  naszego miasta i regionu, wymieniając m.in. postać  Stanisława Cieślewskiego ps. „Lipiec”.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili do zgromadzonych również poseł Alicja Łepkowska-Gołaś i przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Tadeusz Grzymała.

W ramach obchodów uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego obejrzeli film dedykowany Żołnierzom Armii Krajowej oraz historii III LO. Wysłuchali także wykładu pt. „Operacja Ostra Brama”, przygotowanego przez pracowników białostockiego oddziału IPN Wiolettę Wróbel i Pawła Murawskiego.