Komunikacja miejska w Łomży świętuje swoje 55-lecie. Rocznicowe uroczystości były okazją do przedstawienia jej historii, ale przede wszystkim wręczenia różnego rodzaju odznaczeń, nagród i wyróżnień jej pracownikom.

– Jeszcze niedawno świętowaliśmy jubileusz 50-lecia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Dziś widzimy, ile przez ostatnie 5 lat się zmieniło i w jakim kierunku podąża spółka. Tych zmian możemy dostrzec sporo, chociażby zakupiono autobusy elektryczne i doszło do wymiany taboru, powstają nowoczesne przystanki, wdrażane są nowe aplikacje ułatwiające korzystanie z MPK-ów. To wszystkie rozwiązania są podyktowane temu, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podróżowania naszym mieszkańcom, którzy – co warto podkreślić – od 1 lipca tego roku mogą jeździć autobusami na terenie miasta bezpłatnie. Z tego wszystkiego możemy być dumni, ale przede wszystkim z ludzi, którzy pracują w spółce i tworzą ją każdego dnia – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski życząc spółce miejskiej dalszego rozwoju oraz dobrych i życzliwych ludzi wokół siebie.

Historię komunikacji miejskiej przedstawił prezes MPK Janusz Nowakowski.

– Za początki jej funkcjonowania w Łomży uważa się datę 15 lipca 1969 roku, kiedy to zostały uruchomione dwie linie autobusowe, obejmujące całe miasto i obsługiwane przez 5 autobusów marki SAN. Aktualnie MPK posiada w taborze 38 autobusów i obsługuje 13 regularnych linii autobusowych, w tym jedną linię zamiejską w gminie Piątnica oraz linie okazjonalne – mówił podkreślając, że prawie wszystkie inwestycje, w tym zakup nowych autobusów, przez ostatnie dwadzieścia kilka lat realizowane były ze wsparciem finansowania zewnętrznego.

– Dziękuję całej załodze niezależnie od zajmowanego stanowiska i funkcji w MPK za ciężką pracę i ogromne zaangażowanie. Razem stworzyliśmy zespół pracowników, którzy dają z siebie wszystko i nie boją się wyzwań – powiedział prezes Janusz Nowakowski.

Jednym z uczestników jubileuszowej uroczystości był Krzysztof Prusiński, który w łomżyńskim MPK, jako dyspozytor, pracuje od 1974 roku. Zaczynał od razu po szkole. Jak twierdzi, przez lata przedsiębiorstwo zmieniło się diametralnie.

– Spójrzmy nawet na to, jaki stan techniczny autobusów mieliśmy kiedyś, a jaki jest obecnie. Jak była baza kiedyś, a jaka jest teraz. Wszystko jest nowoczesne, a autobusy z najwyższej półki. Jak zaczynałem to po ulicach Łomży jeździły „Sany” o prostej konstrukcji, ale ludzie i tak byli zadowoleni, to była dla nich frajda. (…) Przez lata poznałem wielu wspaniałych ludzi, przewinęło się ich na pewno ponad 500, a dziś niektórych spotkałem, na przykład tych, z którymi zaczynałem i to była wielka przyjemność – opowiadał dyspozytor z 50-letnim stażem.

W trakcie uroczystości, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, medalami złotymi za długoletnią służbę zostali odznaczeni: Sławomir Dymnicki, Andrzej Gawrych, Waldemar Jarosik, Paweł Kowalewski, Zofia Nikunowicz, Leszek Płocki, Sławomir Szczech. Dekoracji dokonał wicewojewoda podlaski Paweł Krutul.

Medale Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej za wieloletnią pracę otrzymali: Jan Borawski, Kazimierz Chojnowski, Franciszek Gałązka, Robert Gątarski, Mirosław Janczewski, Sławomir Kurek, Sławomir Niedźwiecki, Andrzej Petkowski, Grzegorz Rytelewski i Wiesław Zalewski. Ich wręczenia dokonał dyrektor IGKM Marcin Żabicki z prezesem MPK Januszem Nowakowskim.

Firma Busnex, dostawca autobusów elektrycznych do naszego miasta, uhonorowała także łomżyńskich kierowców za bezpieczną i ekonomiczną jazdę. Nagrody z rąk prezesa Marcina Kucharskiego i prezydenta Mariusza Chrzanowskiego otrzymali Bożena Kozłowska, Tomasz Szymańczyk i Roman Korytkowski, a Marzena Roszkowska i Dariusz Żelazny zostali dodatkowo zaproszeni na wyjazd studyjny do Chin. Z kolei za bezpieczną i ekonomiczną jazdę autobusami spalinowymi wyróżnieni zostali Franciszek Gałązka i Leszek Płocki.

MPK przyznało również honorowe tytuły Przyjaciela Komunikacji Miejskiej. Otrzymali je PGE Polska Grupa Energetyczna za aktywne, fachowe wsparcie techniczne procesu elektromobilności w naszym mieście, Państwowa Straż Pożarna w Łomży za dbanie o bezpieczeństwo w zakresie przeciwpożarowym zarówno autobusów, jak i całej infrastruktury technicznej oraz Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży za kultywowanie historii MPK w Łomży poprzez przygotowanie wspaniałej wystawy jubileuszowej.

Życzenia i gratulacje spółce przekazali m.in. senator RP Marek Komorowski, wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek i radni sejmiku Bernadeta Krynicka oraz Marek Olbryś. Odczytany został również okolicznościowy list od poseł RP Alicji Łepkowskiej-Gołaś.

Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu Michała Sawickiego z synem Dominikiem oraz Adama Kalinowskiego.

foto Rafał Krasucki