Inaugurując obrady marszałek powiedziała: – Reprezentują państwo bardzo różne środowiska, zawody, poglądy, wartości, ale to co łączy wszystkich seniorów, to przede wszystkim ogromne bogactwo doświadczenia życiowego. Tego nie nauczy się w żadnej szkole, to trzeba przeżyć. To doświadczenie życiowe, ale także doświadczenie zawodowe, polityczne i samorządowe, to ogromne bogactwo, z którego powinny czerpać młode pokolenia. Obecne i następne.

Elżbieta Witek przypomniała, że w Polsce żyje ponad 9 mln seniorów. – To olbrzymia grupa, która powinna formułować swoje postulaty, właśnie parlament seniorów stanowi na to odpowiednie miejsce. To my, jako obecni seniorzy budowaliśmy naszą ojczyznę. Większość z nas pamięta trudne lata 50. i 60. Dzisiaj żyjemy w XXI w. i po kilkudziesięciu latach z pewnością mamy porównanie, jak było kiedyś, a jak jest teraz. To, czego młodzi ludzie powinni nam zazdrościć, to aktywność i wola podejmowania działań na rzecz innych.

Wszystkich delegatów powitała przewodnicząca prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Krystyna Lewkowicz. – Jesteśmy uczestnikami wielkiego wydarzenia, a miejsce, w którym się odbywa ma dla polskich seniorów wymiar wielce symboliczny. Świadczy o szacunku, roli seniorów w społeczeństwie.

Następnie głos zabrała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. – Dziękuję za to, co państwo robią dla Polski. Chcemy budować nowoczesny kraj, ale abyśmy mogli dynamicznie się rozwijać, nie możemy zapomnieć o tym, co jest fundamentem. Staramy się budować politykę senioralną na dwóch stabilnych filarach, tj. wsparcie finansowe i wsparcie aktywności osób starszych. Dom trzeba wybudować na silnym, stabilnym fundamencie i państwo, nasi drodzy seniorzy, właśnie ten stabilny fundament tworzą – podkreśliła Marlena Maląg. Mocno zaakcentowała działania rządu na rzecz seniorów, te obecne i planowane w najbliższej przyszłości, a zmierzające do stworzenia warunków na aktywne i godne starzenie się.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o programach zdrowotnych, profilaktyce, dostępie do lekarzy specjalistów oraz problemie opieki geriatrycznej. – Jak przyjrzymy się prognozom demograficznym, to okazuje się, że będziemy mieli w 2050 r. odsetek osób w wieku powyżej 60. roku życia wynoszący 40 proc. Ponadto blisko 70 proc. ludności w wieku powyżej 60 lat jest dotknięte wielochorobowością. Dlatego jako rząd złożyliśmy deklarację, że wydatki na zdrowie będą rosły fundamentalnie w najbliższej przyszłości. One będą rosły do poziomu 7 proc. PKB w 2027 r. i mówimy tutaj o minimalnym poziomie, który ma zostać osiągnięty.

Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz poinformował o działaniach jakie podejmuje rzecznik w zakresie problemów zgłaszanych przez pacjentów, w szczególności przez osoby starsze. Mówił o inicjatywie opieki farmaceutycznej zmierzającej do zapobiegania polipragmazji czyli wielolekowości zwłaszcza u osób starszych. Podkreślił, jak ważna jest znajomość praw pacjenta.

W sesji wzięła udział również posłanka Joanna Borowiak, przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej oraz szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. W trakcie obrad przewodnicząca OPS przedstawiła sprawozdanie z działalności w III kadencji. Dokonano także wyboru siedmioosobowego Prezydium OPS IV kadencji i osób zaufania publicznego. Delegaci przyjęli również deklarację programową VIII sesji, w której nakreślono między innymi kierunki strategii na lata 2022 – 2025 na szczeblu wewnętrznym i krajowym. Działania OPS na poziomie krajowym skupią się w szczególności na zapewnieniu bezpieczeństwa seniorów, monitorowaniu sytuacji ekonomicznej, zdrowotnej i bytowej, nowelizacji ustawy o osobach starszych oraz ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa w zakresie rad seniorów.

W trakcie dyskusji poruszono tematy: finansowania działalności OPS, konieczności nowelizacji regulaminu OPS, losów inicjatyw legislacyjnych OPS oraz współpracy z Komisją Polityki Senioralnej.

W VIII sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów wzięli udział przedstawiciele Łomżyńskiej Rady Seniorów: Grażyna Czajkowska, Stanisław Kaseja i Danuta Żukowska.

tekst:
Grażyna Czajkowska
Przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów

wykorzystano materiał ze strony www.sejm.gov.pl
fot.: Anna Strzyżak (Kancelaria Sejmu), Grażyna Czajkowska