Biorąc pod uwagę powyższą diagnozę Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie „Pomocna Dłoń” przy Domu Pomocy Społecznej w Łomży, postanowiło opracować i wydać film prezentujący życie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Łomży przy ul. Polowej 39. W oparciu o materiał historyczny i współczesny ukazane zostało codzienne życie, możliwości oraz metody pracy z osobami niepełnosprawnymi w łomżyńskim domu. Jednocześnie powstał obraz osoby niepełnosprawnej tak samo odczuwającej, spragnionej akceptacji i miłości. Głównym celem powstania filmu „Nasz Dom” było zmierzenie się ze stereotypem „dom pomocy społecznej = przytułek” i próba przemianowania go na „dom pomocy społecznej = nasz dom”. Na przestrzeni wieków zawsze istniał problem niezaradności, biedy, choroby, starości. W różny sposób społeczeństwa radziły sobie z rozwiązywaniem tych zagadnień. Z zasady w dużej pogardzie pozostawały osoby niepełnosprawne, chore i stare oraz ich problemy. Stąd powstał nieprawdziwy obraz obecnych domów pomocy społecznej, w których mieszkańcy są krzywdzeni, pozbawieni godności i wiary w ludzi. Opracowanie i realizacja filmu oraz dotarcie z nim do różnych grup społecznych woj. podlaskiego (szkoły, placówki pomocy społecznej, osoby niepełnosprawne) ma zwrócić uwagę na to, co w domach pomocy społecznej jest dobrego, jak współcześnie można tam żyć i funkcjonować bez wyrzekania się siebie, przyjaciół i zainteresowań.
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu „Nasz Dom”. Film powstał w ramach zadania współfinansowanego ze środków otrzymanych od PFRON w otwartym konkursie na realizację zadań publicznych w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wkład włożony w to przedsięwzięcie przyczynił się w znaczący sposób do powstania rzetelnej informacji o naszej instytucji.
Mamy nadzieję, że przedstawiony wizerunek osób niepełnosprawnych oraz obraz życia w domu pomocy społecznej pozwoli dostrzec w każdym niepełnosprawnym wartościowego człowieka, a tym samym zostanie przełamany stereotyp związany z tą instytucją. Zarząd Stowarzyszenia