W ramach projektu przewidziane są następujące działania:
a) Działania wolontariackie. W chwili obecnej z Fundacją „Ocalenie” współpracuje ponad 30 osób, pomagając w zajęciach świetlicowych, zajęciach wyrównawczych, czy też pomagając w imprezach organizowanych przez Fundację „Ocalenie”: Dzień Uchodźcy, Dzień Dziecka, Gwiazdka w Ośrodku dla Uchodźców w Czerwonym Borze. W ramach działania współpracujemy z łomżyńskimi szkołami.
b) Działania warsztatowe. Chcielibyśmy przeprowadzić szereg warsztatów i spotkań skierowanych do młodzieży szkolnej i akademickiej. Miałyby one na celu dostarczenie tej grupie informacji dotyczących uchodźców (różnice kulturowe i religijne, sytuacja uchodźców w Łomży, powody ucieczki ze swojego kraju, skutki wojny i prześladowań), a zarazem możliwości spotkania się z uchodźcami (warsztaty współprowadzone przez cudzoziemców).
c) Zajęcia sportowe – ważnym elementem działań integracyjnych jest stworzenie wspólnej przestrzeni dla uchodźców i społeczności lokalnej, tak by mogli nawiązać pozytywne relacje. W związku z tym planujemy zorganizować zajęcia z akrobatyki/breakdance dla polskiej i uchodźczej młodzieży.
Zajęcia prowadzone byłyby przez trenerów z grupy C.T.Grup, która odnosi duże sukcesy w tańcu nowoczesnym (występy międzynarodowe, pokazy w mediach ogólnopolskich).Z osób uczęszczających na zajęcia zostałby uformowany zespół, który występowałby w łomżyńskich szkołach podczas spotkań integracyjnych inicjowanych przez Fundację a także imprezach szkolnych, w dalszej perspektywie byłyby to występy wyjazdowe.
d) Dzień Uchodźcy – Chcielibyśmy również po raz drugi zorganizować w Łomży Dzień Uchodźcy. Podobna impreza w 2011 r. przerosła nasze oczekiwania – uczestniczyło w niej ok. 1000 osób, ukazało się kilkanaście relacji medialnych. Cała impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Łomży.
Chcielibyśmy także w 2012 roku zorganizować miasteczko namiotowe, w którym mogliby spotkać się mieszkający w mieście uchodźcy i Polacy. Namioty miałyby charakter tematyczny. Odbywałby się w nich warsztaty dotyczące wielokulturowości, różnic międzykulturowych, islamu. Nie zabrakłoby też namiotu ze specjałami kuchni krajów z których pochodzą uchodźcy.
e) Pomoc mentorska – ważnym działaniem w projekcie będzie zapewnienie pomocy mentorskiej dla mieszkających w Łomży i Czerwonym Borze uchodźców oraz dla społeczności lokalnej. Fundacja „Ocalenie” jako pierwsza w Polsce zaczęła świadczyć pomoc mentorską. Mentor/mentorka jest to osoba która wywodzi się z tego samego kręgu kulturowego co uchodźcy, zarazem jednak bardzo dobrze zna język polski, zna polska kulturę i jest „pomostem” pomiędzy społecznością lokalna a uchodźcami.
f) Kampania informacyjna – planujemy również przygotowanie kampanii informacyjnej dotyczącej uchodźców. W jej ramach przeprowadzana zostanie druga część badania na temat postrzegania uchodźców przez mieszkańców Łomży.

Kamil Kamiński