Posiedzenie Łomżyńskiej Rady Seniorów
Podsumowując 2021 r. członkowie Łomżyńskiej Rady Seniorów zwrócili uwagę na działania zmierzające do:
• konsolidacji rad seniorów w woj. podlaskim, korzystaniu z dobrych praktyk, doświadczeń i rozwiązań w innych samorządach (wizyty studyjne, fora podlaskich rad seniorów, kongres w Supraślu, wspólne wypracowywanie apeli i stanowisk, udział Grażyny Czajkowskiej w pracach Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego),
• zmian w ustawie o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa w zakresie dotyczącym rad seniorów (spotkanie online z parlamentarzystami, pisma do Marszałka Senatu, Marszałek Sejmu, komisji sejmowych, współpraca z Ogólnopolskim Porozumieniem o Współpracy Rad Seniorów, Radą Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego),
• zmian w ustawie o osobach starszych (współpraca z Obywatelskim Parlamentem Seniorów, Radą Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego),
• podnoszenia poziomu wiedzy poprzez aktywny udział w warsztatach, forach, kongresach, debatach,
• aktywnego włączenia się w opracowanie dokumentów strategicznych i ich konsultacje (Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Łomża do 2030 roku i Program Rozwoju Miasta Łomża do 2030 roku) szczególnie w obszarach dotyczących osób starszych,
• zachowania zdrowia, aktywności fizycznej, kondycji psychicznej,
• współpracy z lokalnym władzami, instytucjami, organizacjami, szkołami wyższymi.
Szczególnie ważnym wydarzeniem dla osób starszych było uroczyste otwarcie Klubu Seniora. Nowa siedziba Klubu znajduje się on przy ulicy Nowogrodzkiej 7A i ma powierzchnię użytkową 275 m.kw. Po przeprowadzce seniorzy mają do swojej dyspozycji sale tematyczne, zaplecze kuchenne i sanitarne, a także plac znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku im. Jakuba Wagi.
Po rocznej przerwie w 2021 roku odbyła się Seniorada – wydarzenie międzypokoleniowe z wieloma atrakcjami nie tylko dla seniorów.
Przewodnicząca Grażyna Czajkowska przedstawiła informację o działalności Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego I kadencji oraz o wyborach do tej Rady na II kadencję.
Duże zainteresowanie członków Rady wzbudził temat projektu Strategii Rozwoju Miasta Łomża do 2030 roku, w szczególności zapisy dokumentu odnoszące się do osób starszych i aktywności obywatelskiej. Rada Seniorów zgłosiła 6 zadań z obszaru polityki senioralnej, tj.:
• wydawanie miesięcznika – gazety „Łomżyński Senior”,
• utworzenie w Urzędzie Miejskim stanowiska Koordynatora/Pełnomocnika ds. osób starszych,
• montaż ławek i przysiadaków wzdłuż najbardziej uczęszczanych ciągów pieszych wraz z zielenią, koszem na śmieci,
• utworzenie Łomżyńskiego Centrum Aktywności Seniora,
• wprowadzenie programu Złota Rączka dla Seniora,
• utworzenie osiedlowych klubów seniora (klubów międzypokoleniowych).
Równie ważnym dokumentem jest opracowywana Stretegia Rozwiązywaniz Problemów Społecznych na lata 2022 – 2030. W pracach nad tworzeniem dokumentu bierze udział Przewodnicząca Rady.
Biorąc pod uwagę fakt zwiększania się w Łomży liczby osób starszych, Łomżyńska Rada Seniorów uważa, że wskazane jest podjęcie dyskusji w celu wypracowania strategii senioralnej w mieście i ujęcie w tym dokumencie wszystkich działań kierowanych obecnie do seniorów, a także planowanych w pewnej perspektywie czasowej.
W trakcie dyskusji poruszono także tematy: dalszej wspólpracy z radami seniorów i organizacjami senioralnymi, z Młodzieżową Radą Miejską, temat wolontariatu, programu Złota Rączka, wyboru przedstawicieli do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i in.
tekst: Grażyna Czajkowska, przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów