Regulamin Rajdu

Współorganizatorzy:Departament Edukacji Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Białymstok, Urząd Miasta w Łomży, Zarząd Główny PTTK w Warszawie, Oddział PTTK w Łomży.

I. Cel rajdu:

  • Poznanie rezerwatów Puszczy Kurpiowskiej i miejsc Pamięci Narodowej na trasach rajdu

  • Poznanie pięknych rekreacyjnych terenów doliny Narwi i Pisy

  • Możliwość zdobywania punktów na Regionalną Odznakę Ziemi Łomżyńskiej

  • Integracja braci turystyki pieszej

II. Trasy rajdu pieszego:

Trasa nr 1

Mątwica – Szablak – Nowogród szlak o długości 8 km

Trasa nr 2

Czartoria – Nowogród szlak o długości 8 km

Trasa nr 3

Dobrylas – Jurki szlak o długości 8 km

Trasa nr 4

Dobrylas Charubin szlak o długości 12 km

Trasa nr 5

Laski – Wyk – Gawrychy szlak o długości 12 km

Uwaga:

Miejsca biwakowe dla wszystkich tras na polu biwakowym pod Wiatą nad Pisą

  • Organizator „Rajdu” zastrzega sobie prawo do zmiany przebiegu trasy i prawo do interpretacji niniejszego regulaminu.

  • Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.

III. Organizator zapewnia:

  • przejazd autokarami MPK, PKS i przewoźnicy prywatni (miejsca stojące) z Łomży do miejsca rozpoczęcia trasy pieszej, a następnie z miejsca biwakowego powrót do Łomży

  • przodownicy turystyki pieszej na każdą trasę

  • kiełbaski, patyki, chleb, ketchup i musztarda przy ognisku

  • książeczki na Regionalną Odznakę Ziemi Łomżyńskiej

  • ubezpieczenie NNW po dostarczeniu listy z peselem i adresem zamieszkania

Uwaga: Odbędą się konkursy na grzyby jadalne !!! 

  1. Największy i zdrowy borowik prawdziwek.

  2. Największy i zdrowy koźlarz – osiniak popularny.

Oceny grzybów dokona Komisja powołana przez organizatora.

Przedmiotem oceny będzie wielkość grzyba, jego wygląd i przydatność do spożycia 

W konkursie nagrody niespodzianki 

IV. Odpłatność:

  • członkowie PTTK z opłaconymi składkami 10 zł

  • emeryci i renciści 10 zł

  • dla pozostałych 18 zł

UWAGA:

Zgłoszenia przyjmujemy wg. kolejności zgłoszeń.

– Do 10.09.2011 – na pierwszy termin

– Do 16.09.2011 – na II termin

– Do 23.09.2011 – na III termin

V. Zgłoszenia:

Rezerwację miejsc w w/w terminach należy dokonywać w biurze Oddziału PTTK tel. 086 216-47-18 w terminie przynajmniej 7 dni wcześniej przed planowanym terminem rajdu. Nr konta bankowego: 25 1500 1533 1215 3002 0628 0000.

VI. Opis tras rajdowych:

Trasa nr 1 Mątwica – Szablak – Nowogród –Wiata nad Pisą

godz.8.00 zbiórka uczestników na pl. Niepodległości /stary dworzec PKS/, wyjazd autokarami do Mątwicy. Wysiadamy z autokaru przed miejscowością Szablak idziemy przez wieś za nią przez las sosnowy, potem obszarem polnym, w dole rzeka Narew, po lewej stronie wysokie wzgórze – Lepacka Góra, na skarpie pozostałości schronów bojowych z 1939 r. Na cyplu wzgórza zbliżonym do koryta rzeki kolejny ciężki schron bojowy, na nim napis: „ bohaterskim żołnierzom walczącym w obronie Nowogrodu 1939 – 1944” w tym miejscu toczyły się krwawe boje od lipca do września 1939 r. Następnie wyruszamy na trasę do Nowogrodu dochodzimy do rynku i kościoła przy ul. Sikorskiego, idziemy na most w Nowogrodzie, za mostem w prawo dochodzimy do miejsca biwakowego „pod wiatą” nad rzeką Pisą. Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek, godz. 13.00 odjazd – autokary czekają przy moście przed Nowogrodem.

Trasa nr 2 Czartoria Nowogród – pole biwakowe pod Wiata nad Pisą

godz. 8.00 – zbiórka uczestników na Pl. Niepodległości /stary dworzec PKS/, wyjazd autokarami na trasę szlaku Gać – Miastkowo, wędrówkę rozpoczynamy od miejscowości Czartoria. Piękne widoki na rozległe błonia porośnięte licznymi jałowcami drzewiastymi, krajobraz stepowy, liczne oczka po starej rzece, bogata roślinność. Dochodzimy do hotelu Zbyszko, a następnie do mostu na rzece Narew, dalej przez most, za mostem w prawo drogą leśną na pole biwakowe „pod wiatą” nad rzeką Pisa. Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

godz. 13.00 – zakończenie i powrót autokarów do Łomży, które czekać będą przy moście przed Nowogrodem.

Trasa nr 3 Dobrylas – Jurki – pole biwakowe pod Wiata nad Pisą

godz. 9.00 – zbiórka uczestników na Pl. Niepodległości /stary dworzec PKS/, wyjazd autokarami na trasę szlaku, która prowadzi przez las, głównie doliną rzeki Pisy, czyste powietrze, cisza, zieleń, to charakterystyczne dla tych okolic. Szlak czerwony: Morgowniki – Wincenty Kurpiowska. Wysiadamy w Dobrymlesie, skręcamy w prawo, idziemy przez wieś Dobrylas, następnie przez miejscowość letniskową Jurki i szlakiem wzdłuż rzeki Pisy dochodzimy do Wiaty nad Pisą. Po upieczeniu kiełbasek i odpoczynku odjazd do Łomży o godz. 14:00

Trasa nr 4 Dobrylas – Charubin – Gawrychy- pole biwakowe pod Wiata nad Pisą

godz. 9.00 – zbiórka uczestników na Pl. Niepodległości /stary dworzec PKS/, wyjazd autokarami na trasę szlaku, która prowadzi przez kompleksy leśne i rezerwaty Puszczy Kurpiowskiej. Rajd rozpoczynamy skręcając w lewo na drogę leśną ze żwirówki za wsią Dobrylas. Wędrujemy skrajem rezerwatu leśnego/ łokieć pięknie zachowanym drzewostanem sosny i świerka. Po drodze mijamy mogiłę powstańców 1863 roku. Przy mogile rośnie sosna, która liczy 200 lat, jedna z dwóch, na których pozbawiono życia powstańców. Na skrzyżowaniu dróg leśnych trasa skręca w prawo do rezerwatu leśnego Tabory, sosna, świerk i brzoza – drzewa liczące ponad 150 lat. Idziemy dalej do szerokiej leśnej Kuzie – Charubin. Czekają tam autokary, wsiadamy i przejeżdżamy na pole biwakowe pod Wiata nad Pisą. Wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

godz. 14.00 – 15.00 odjazd do Łomży.

Trasa nr 5 Laski – Wyk – pole biwakowe pod Wiata nad Pisą

godz. 9.00 – zbiórka uczestników na Pl. Niepodległości /stary dworzec PKS/, wyjazd autokarami na trasę szlaku. Trasa szlaku żółtego dla młodzieży starszej, prowadzi przez lasy Puszczy Kurpiowskiej. Za Zbójną skręcamy w lewo na Laski – droga asfaltowa – drogowskaz. Jedziemy autokarem 5 km do szlaku żółtego, wsiadamy i rozpoczynamy wędrówkę. Teren leśny, pagórkowaty, starodrzew, rezerwat przyrody „ Czarny kąt”, rezerwat „Kaniston”. Idziemy w kierunku do drogi wychodzącej na Gawrychy, schodzimy ze szlaku, tam czekają autokary i przewożą pod Wiatę nad Pisą. Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

godz. 14.00 – 15.00 odjazd autokarów do Łomży.