Akcja prowadzona jest w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z wojną na terytorium Ukrainy. To standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Z informacji przekazywanych przez MSWiA wynika, że obecnie takie zagrożenie nie występuje, a ryzyko zdarzenia radiacyjnego jest minimalne, jednak na wszelki wypadek należy się do niego wcześniej przygotować.

– Dystrybucja jodku potasu ma charakter prewencyjny. Są to działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego. W naszym regionie już na początku września rozpoczęliśmy składowanie tabletek jodku potasu w magazynie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W Łomży jeszcze do niedawna było wyznaczonych sześć miejsc wydawania tego typu tabletek. Obecnie, aby w razie konieczności zapewnić do nich lepsza dostępność, prezydent Mariusz Chrzanowski podjął decyzję o zwiększeniu ich liczby do trzynastu punktów. Są to:
•    Szkoła Podstawowa nr 1 – ul. Reymonta 9;
•    Szkoła Podstawowa nr 2 – ul. Piękna 2;
•    Szkoła Podstawowa nr 4 – ul. Kierzkowa 7;
•    Szkoła Podstawowa nr 5 – ul. Polna 40a;
•    Szkoła Podstawowa nr 7 – ul. Mickiewicza 6;
•    Szkoła Podstawowa nr 9 – ul. Księżnej Anny 18;
•    Szkoła Podstawowa nr 10 – ul. Niemcewicza 17;
•    Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 – ul. Zielona 21;
•    Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 – ul. Przykoszarowa 22;
•    Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 – ul. Kopernika 16;
•    Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 – ul. Stacha Konwy 11;
•    Zespół Szkół Specjalnych – ul. Skłodowskiej-Curie 5;
•    Szpital Wojewódzki im. Kard. Stefana Wyszyńskiego – ul. Piłsudskiego 11 (punkt wydawania tabletek dla pacjentów i personelu szpitala).

Prezydent wystąpił również do wojewody podlaskiego z zapytaniem odnośnie możliwość wcześniejszego rozdysponowania tych tabletek wśród mieszkańców Łomży. – W mojej ocenie takie działanie byłoby rozsądne i uzasadnione, a każdy kto miałby je w domu, mógłby w sytuacji zagrożenia szybko je zażyć. Zapobiegłoby to panice i chaosowi, które pojawiają się w sytuacjach kryzysu – przekazuje prezydent Mariusz Chrzanowski. Obecnie nie otrzymał jeszcze decyzji w tej sprawie.

Lekarze podkreślają, że jodku potasu nie należy przyjmować na zapas. Powinien być przyjęty kilka-kilkanaście godzin przed dotarciem powietrza skażonego radioaktywnie. Wcześniejsze przyjęcie leku może powodować nadczynności tarczycy, co z kolei może  prowadzić do  zaburzeń kardiologicznych, a nawet udaru mózgu.

Akcja dystrybucji preparatu w punktach wydawania nastąpi po decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozpoczęciu akcji wydawania tabletek jodku potasu mieszkańcom.