Ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi czy innych zdarzeniach, mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu, od 1 stycznia 2015 roku możemy zobaczyć na ekranie telewizorów.

Precyzyjne docieranie z komunikatami umożliwia Regionalny System Ostrzegania (RSO).

Od 1 lipca 2015 w aplikacji alarmowej Regionalny System Ostrzegania uruchomione zostały powiadamiania SMS-owe. System – dzięki któremu komunikaty o zagrożeniach i klęskach żywiołowych pojawiają się na ekranach telewizorów – obejmuje teraz wszystkie kanały naziemne TVP.

Wprowadzenie powiadomień SMS-owych to ostatni etap rozszerzania funkcjonalności Regionalnego Systemu Ostrzegania.

Na telefony komórkowe przesyłane będą komunikaty o sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu użytkowników RSO.

Dotyczą one przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wód), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

– Opcja SMS-owa została jednak zarezerwowana wyłącznie na naprawdę istotne ostrzeżenia.

SMS-y otrzymywać będą wszyscy posiadacze telefonów komórkowych w danym województwie, o ile nie zablokują tej funkcji – mówi Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Z początkiem lipca 2015 r. system objął wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej: TVP1, TVP2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.

Komunikaty wyświetlane są jako napisy w systemie DVB oraz w telegazecie tych stacji. Można je przeczytać również w aplikacji na urządzenia mobilne z systemami Android, iOS i Windows Phone oraz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Jak to działa

Komunikat tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.

Ostrzeżenie pojawia się:

  • na stronach internetowych urzędów wojewódzkich
  • w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)
  • w plikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

W telewizorze

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółw, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączących telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W komórce

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Aplikacja na system Android – do pobrania pod tym linkiem
Aplikacja na system Apple – IOS do pobrania pod tym linkiem
Aplikacja na system Windows Phone – do pobrania pod tym linkiem.

Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe.

Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez MAC i RCB pogrupowane zostały w następujące kategorie:

  • Poradnik obywatela;
  • Alarmowanie i ostrzeganie;
  • Ewakuacja;
  • Pożary;
  • Powodzie i podtopienia;
  • Skażenia, epidemie, zatrucia;
  • Pogodowe zjawiska ekstremalne;
  • Terror;
  • Bezpieczny wypoczynek;
  • Zagrożenia naturalne i techniczne.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW.

 – Ostrzeżenia i komunikaty publikowane na RSO