Rekreacja
O wyjątkowości walorów turystycznych Łomży stanowią zasoby środowiska naturalnego, w tym parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, rzeki i doliny rzeczne, fauna i flora. Atutem jest także brak uciążliwych dla środowiska zakładów przemysłowych. Tutaj są szlaki turystyki wodnej – na Biebrzy, Narwi i Pisie. W pobliżu miasta znajdują się średniowieczne grodziska w Starej Łomży, Wiźnie, Samborach. Warto wybrać się do leżących nieopodal Nowogrodu, Wizny, Drozdowa, Szczepankowa.
W oddalonym od Łomży o 13 km Nowogrodzie jest Skansen Kurpiowski.
W niewielkiej odległości od miasta jest aż 6 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 540 ha. Są to:
- Rezerwat Kalinowo w gminie Piątnica
- Rezerwat Kaniston w gminie Zbójna
- Rezerwat Czarny Kąt w gminie Zbójna
- Rezerwat Rycerski Kierz w gminie Łomża
- Rezerwat Łokieć w gminie Zbójna
- Rezerwat Wielki Dział w gminie Łomża
Takie walory środowiskowe zachęcają do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej.
Szlak kajakowy prowadzi z Wizny do Łomży. Na trasie mijamy miejscowości Bronowo, Krzewo, Rakowo, Drozdowo. Wyprawa z nurtem Narwi dostarczy niezapomnianych wrażeń. Tu można obserwować bobry i drapieżne ptaki, podziwiać wyjątkową faunę i florę. Tu z pewnością można znaleźć ciszę i spokój. Warto zatrzymać sie w Rakowie, aby z punktu widokowego popatrzeć na Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi.
Miłośnicy turystyki rowerowej mogą ruszyć szlakiem Wizna – Burzyn – Twierdza Osowiec – Goniądz. Trasa rozpoczyna się w Wiźnie. Nocleg można zaplanować w Burzynie, na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Tutaj też znajduje się punkt widokowy zapewniający doskonałą panoramę bagien. Na trasie miniemy miejscowości Łoje – Awissa, Czachy, Okrasin i Mścichy, w których zobaczymy drewnianą zabudowę. Dalej mijając wieś Klimaszewnica docieramy do Osowca. Tam w Terenowym Ośrodku edukacyjnym możemy skorzystać z pola biwakowego, pokoi gościnnych i wypożyczalni sprzętu wodnego.
Wypożyczalnia kajaków znajduje się w Łomży przy ulicy Zjazd (na trasie na Mazury). Organizowaniem spływów zajmuje się PTTK w Łomży, ul. Wojska Polskiego 1, tel. 086 2164718.
Szlaki piesze: Bronowo – Drozdowo około 9 km. Poza walorami krajobrazowymi jeszcze jedną atrakcją tej trasy jest możliwość zwiedzenia Muzeum Przyrody w Drozdowie, które mieści się w dawnej rezydencji rodu Lutosławskich. Groby rodziny można zobaczyć na miejscowym przepięknie położonym starym cmentarzu.
Inne proponowane trasy to Gać – Pniewo – Łomża – Nowogród, Koty – Bronowo, Morgowniki – Piątnica – Wizna – Strękowa Góra – Goniądz.
Piesze szlaki można pokonać w siodle. Proponują to dwie stadniny w Łomży i Kisielnicy.
Okoliczne lasy i pola są bogate w ptactwo i zwierzynę łowną. Bardzo ciekawym terenem łowieckim są lasy w kompleksie Czerwonego Boru. Tu myśliwi mają szansę upolować dorodne, ale i niespotykane gdzie indziej – kuropatwy szare. Stąd pochodzi wiele złotomedalowych byków. O szczegóły warto pytać w:
Zarządzie Okręgowym PZŁ w Łomży przy ulicy Kaktusowej 8,
tel.0/86 216-41-42
e-mail: zo.lomza@pzlow.pl
Atutem turystycznym miasta jest także tranzytowe położenie na trasie prowadzącej na Mazury oraz łączącej Europę zachodnią i południową z krajami bałtyckimi, Finlandią i północną Rosją.
Łomżanie chętnie przyjmą gości, którzy choćby na chwilę zechcą zatrzymać się tutaj – w miejscu zwanym „Perłą północnego Mazowsza”.