Szanowni Państwo,
 mam tę szczególną satysfakcję, że tuż przed najwspanialszymi świętami w roku, mogę odpowiedzieć na Waszą prośbę, której pomyślna realizacja jest moim, a z pewnością i Waszym pragnieniem. Jestem bowiem przekonany, że powołanie Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego ułatwi współpracę tam, gdzie Trzeci Sektor i Miasto traktują dobro mieszkańców jako cel nadrzędny.
 Ogłaszając dziś początek konsultacji zapewniam o swojej najdalej idącej woli w kierunku uspołecznienia decyzji – wszędzie tam, gdzie tylko na to pozwala polskie prawo.  Nie chcę mieć monopolu na mądrość, zwłaszcza w sprawach, dotyczących bezpośrednio tych, którzy mają tak przemożny wpływ na bieg historii i życie miasta. Czekam zatem na każdą propozycję, na każde nawet najbardziej krytyczne słowo, na wszystko to, co dotąd niezauważalne – może dziś decydować – o przyszłym kształcie naszej Łomży, zwłaszcza w tej delikatnej materii społecznej aktywności ludzi, którzy wolny swój czas poświęcają Małej Ojczyźnie. To nie są  slogany: Jest właśnie czas na Wasz głos. Zapewniam: nie zostanie on zmarnowany!
 Ogłaszając zatem konsultacje społeczne w sprawie trybu powołania członków oraz organizacji i trybu działania Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, zwracam się do organizacji pozarządowych, ale też do wszystkich łomżyniaków z prośbą o osobiste zabranie głosu w tak bliskiej nam wszystkim sprawie: Jak ma układać się ta linia współpracy samorządu z Wami –  ludźmi, którzy nie licząc na honory, traktują Łomżę jako swoje jedyne miejsce na ziemi, chcą je ciągle ulepszać, poprawiać, budować jego pomyślność, zmagając się często – nie od miasta zależnymi – problemami. To jest nasza wspólna „działka”.
 Dziękując za wszystko, co już dla naszej Małej Ojczyzny uczyniliście, zapraszam Was, Przyjaciele na wspólny opłatek w sobotę, 21 grudnia na Starym Rynku. Bądźmy zawsze razem we wszystkim co łączy nas z Łomżą. To najważniejszy  miernik naszej współpracy.
 Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie. Do zobaczenia pod choinką na Starym Rynku.

ZARZĄDZENIE Nr 269/13
Prezydenta Miasta Łomży
z dnia 5 grudnia 2013 r.

w sprawie ogłoszenia konsultacji społecznych określających tryb powoływania członków oraz organizację i tryb działania Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Na podstawie art. 41g ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536) z późn. zm. oraz uchwały nr 262/XXX/12 z dnia 28 listopada 2012 w sprawie trybu i zasad przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Łomży, zarządzam co następuje:

§1

Ogłaszam konsultacje społeczne w sprawie trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Łomży. 

§2

Cel i przedmiot konsultacji: tryb powoływania członków oraz organizacja i tryb działania Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Łomży, określone załącznikiem do niniejszego Zarządzenia. Dokumenty te zostaną opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Łomży: www.lomza.pl, w zakładce „Organizacje Pozarządowe”, oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Łomży, Stary Rynek 14.

 
§3

Czas rozpoczęcia i zakończenia konsultacji: Konsultacje będą przeprowadzone w terminie od 9 grudnia 2013 r.  do 10 stycznia 2014 r.

§ 4

Zasięg terytorialny konsultacji: miasto Łomża. W konsultacjach mogą brac udział mieszkańcy miasta Łomży oraz organizacje pozarządowe działające na terenie miasta Łomży i na rzecz miasta  Łomży.

§ 5

Formy przeprowadzenia konsultacji: Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie:
forum dyskusyjnego z użyciem strony internetowej miasta www.lomza.pl poprzez publikację komentarzy do artykułu prezentującego treść Projektu. Administrator portalu zastrzega sobie prawo usuwania treści wulgarnych, nieetycznych i niedotyczących Programu, zamieszczonych w komentarzach.
pisemnych zgłoszeń i propozycji w sprawie sposobu zgłaszania reprezentacji NGO do udziału w pracach ŁRDPP, organizacji i trybu jej działania, adresowanych pod adresem: Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego, ul. Farna 1, 18-400 Łomża.
 

§6

Wydział Urzędu lub jednostka organizacyjna odpowiedzialna za przeprowadzenie konsultacji: Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Łomży, ul. Farna 1, tel. 86 216 24 63

 

§7

 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

         PREZYDENT MIASTA ŁOMŻY
                      Mieczysław Czerniawski

Załącznik do Uchwały Nr ……..
Rady Miejskiej w Łomży
z dnia ……………….. 2014 r.

Tryb powoływania członków oraz organizacja i tryb działania
Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Łomży

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1.

1. Ilekroć w załączniku jest mowa o:
a) ustawie – należy przez to rozmieć ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536);
b) organizacjach – należy przez to rozumieć organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy, prowadzące działalność na terenie Łomży;
c) Prezydencie – należy przez to rozmieć Prezydenta Miasta Łomży;
d) Radzie – należy przez to rozumieć Łomżyńską Radę Działalności Pożytku Publicznego, powołaną zgodnie z art. 41g ustawy;
e) Radzie Miejskiej – należy przez to rozumieć Radę Miejską w Łomży.

2. Organizacje prowadzące działalność na terenie Łomży uczestniczą w działaniach programowych Miasta Łomży, w szczególności poprzez udział swoich przedstawicieli w Radzie.
3. Rada jest organem konsultacyjnym i opiniodawczym Prezydenta.

Rozdział 2.
Tryb powoływania członków
Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

§ 2.

1. Radę powołuje Prezydent w liczbie 12 członków, w tym:
a) trzech przedstawicieli Rady Miejskiej,
b) trzech przedstawicieli Prezydenta,
c) sześciu przedstawicieli organizacji.

2. Przedstawicieli Rady Miejskiej wyznacza Rada Miejska.

3. Przedstawicieli Prezydenta wyznacza Prezydent.

4. Przedstawicieli organizacji powołuje Prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, biorąc pod uwagę przede wszystkim reprezentatywność poszczególnych sfer działalności publicznej.

§ 3.

1. Organizacje dokonują zgłoszenia kandydatów na członków Rady pierwszej kadencji w terminie 20 dni od dnia ogłoszenia o naborze kandydatów na członków Rady.

2. Ogłoszenie Prezydenta o naborze kandydatów na członków Rady zamieszcza się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Łomży – strona główna i zakładka „Organizacje pozarządowe, na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta i w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łomży.

§ 4.

1. Prezydent odwołuje członka Rady przed upływem kadencji:
a) na jego wniosek,
b) na wniosek 2/3 członków Rady,
c) jeżeli członek Rady stał się trwale niezdolny do pełnienia obowiązków z powodu choroby stwierdzonej orzeczeniem lekarskim,
d) w przypadku trzykrotnej nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniu Rady,
e) w przypadku utraty rekomendacji organizacji, która go zgłosiła,
f) w przypadku skazania członka Rady prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione umyślnie.

2. W przypadku śmierci lub odwołania członka Rady, Prezydent na okres do końca kadencji Rady, powołuje w jego miejsce inną osobę, przy czym jeżeli wakat dotyczy członka Rady będącego:
a) przedstawicielem organizacji, prezydent może ogłosić ponowny nabór;
b) przedstawicielem Rady Miejskiej, w skład Rady wchodzi osoba wyznaczona przez Radę Miejską;
c) przedstawicielem Prezydenta, w skład Rady wchodzi osoba wyznaczona przez Prezydenta.

Rozdział 3.
Organizacja i tryb działania
Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Łomży

§ 5.

Kadencja Rady trwa dwa lata.

§ 6.

1. Pierwsze posiedzenie Rady zwołuje i prowadzi Prezydent lub upoważniona przez niego osoba.

2. Rada na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego grona w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością głosów przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
 
3. Odwołanie przewodniczącego, wiceprzewodniczącego lub sekretarza następuje w takim samym trybie, co powołanie, na wniosek co najmniej 1/3 członków Rady.

 

§ 7.

1. Rada obraduje na posiedzeniach.

2. Posiedzenia Rady zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 1/3 członków Rady.
 
3. Posiedzenia Rady odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał.

4. Na wniosek przewodniczącego w posiedzeniach Rady mogą brać udział zaproszeni goście z głosem doradczym.

5. Pracami Rady kieruje przewodniczący lub wiceprzewodniczący. W przypadku nieobecności na posiedzeniu przewodniczącego i wiceprzewodniczącego członkowie Rady wybierają zwykłą większością głosów przewodniczącego obrad na czas posiedzenia Rady.

6. Radę, we wszystkich sprawach dotyczących jej funkcjonowania, reprezentuje przewodniczący, wiceprzewodniczący bądź inny członek Rady, wskazany przez przewodniczącego.

7. Dokumentację Rady prowadzi sekretarz, którym jest osoba wyznaczona przez Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi

8. W przypadku nieobecności sekretarza podczas posiedzenia Rady protokół sporządza wyznaczony przez kierującego obrady członek Rady.

9. O terminach posiedzeń oraz porządku obrad Rady, członkowie zawiadamiani są co najmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
 
10. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 10 dokonuje się w formie zadeklarowanej przez członków Rady, wyrażonej pisemnie w trakcie pierwszego posiedzenia.

§ 8.

1. Rada podejmuje decyzje na posiedzeniu w postaci uchwał, stanowisk i opinii, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos prowadzącego obrady.

2. W przypadku braku kworum, prowadzący obrady wyznacza nowy termin posiedzenia Rady.

3. Termin podjęcia decyzji przez Radę wynosi 14 dni od dnia doręczenia dokumentów. Nieprzedstawienie decyzji w terminie oznacza rezygnację z prawa do jej wyrażania.

4. W sytuacji wymagającej zajęcia stanowiska przez Radę w okresie między jej posiedzeniami, przewodniczący zamiast zwoływać posiedzenie Rady, może zwrócić się do członków o wyrażenie opinii w danej sprawie w innej formie, np. konsultacji telefonicznej.
5. Za wyrażoną opinię będzie uważana opinia przesłana we wskazanym przez przewodniczącego terminie. Za ważne będą uznane głosy za lub przeciw przedłożone na piśmie w przewidzianym terminie.

6. Rada może powoływać zespoły robocze celem szczegółowego rozpatrywania spraw wynikających z kompetencji Rady.

§ 9.

Każdy członek Rady, przed rozpoczęciem w niej działalności, jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia o niekaralności.

§ 10.

Za pracę w Radzie nie przysługuje wynagrodzenie.

§ 11.

Obsługę administracyjną i biurową Rady zapewnia Urząd Miejski w Łomży.