Styczniowe wydarzenia w Galerii pod Arkadami
S P O T K A N I E
Grupy Twórczej „Synergia. Rozwój przez Sztukę”
DATA: 24.01.2024 / środa
GODZINA: 17:30 – 20:00
MIEJSCE: Galeria Pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży
ODPŁATNOŚĆ: 20zł
Kolejne spotkanie Grupy Artystycznej SYNERGIA odbędzie się przy wystawie Janusza Oskara Knorowskiego „Blisko”. Tym razem przygotowaliśmy wykład „Natura w sztuce” i warsztat malarski „W przestrzeni koloru, rytmu oraz struktur”.
O wykładzie „Natura w sztuce”
Natura, jest w sztuce jednym z najczęściej podejmowanych tematów, które w różny sposób znajdywały swoje odzwierciedlenie w dziejach sztuki świata, ale także w różnorodności technik, w jakich ostatecznie zostały przedstawiane. Stopniowa ewolucja tego tematu, wynikająca z naturalnej potrzeby ekspresji i wierzeń, zaczęła zmieniać kontekst. To jak teraz postrzegamy temat natury i sztuki, jest teraz bardziej postrzegane jako coś, co idzie dalej – poza pierwotną potrzebę ekspresji. Teraz zyskuje ono kontekst kulturowy, społeczny. Poszukiwane jest znaczenie. Zostaje ono nadane. Niezależnie, czy jest to kwestia piękna, ekologii, zabawy materią. Poprzez sztukę, możemy tworzyć symbole, albo stawiać siebie w konfrontacji z naturą. O naturze widzianej przez pryzmat czasu. O różnorodności technik i znaczeniu. O tym będziemy rozmawiać na najbliższym wykładzie Grupy SYNERGIA.
O warsztacie „W przestrzeni koloru, rytmu oraz struktur”
Podczas warsztatów plastycznych, zmierzymy się z tym, co dają nam struktury, z multiplikujemy elementy natury. Nadamy znaczenie użytemu kolorowi i rytmom. Czy będzie to malarstwo? A może struktury wizualne? Zobaczymy.
P R O J E K C J A F I L M U
„Kraina Miodu”
Data: 31.01.2024 r. / środa
Godzina: 18:00
Miejsce: Kino Galeria, Galeria Pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży
Wstęp: 5 pln
Film ukazuje nam przypowieść o surowym życiu. O delikatności i kruchości równowagi między ludzkością, a przyrodą. O czułość i szacunek. O przemijaniu i mocy odradzania. Wszystko to ujęte jest w piękne kadry, dźwięki, które szepczą do nas z ekranu.
Pięćdziesięcioletnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy. Kobieta wydobywa miód w tradycyjny sposób i żyje w zgodzie z naturą. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście?
Pięknie nakręcona „Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na tegorocznym festiwalu w Sundance (m.in. główną Nagrodę Jury), Nagrodę dla Najlepszego Filmu w Konkursie Międzynarodowym na DocAviv, Nagrodę dla Najlepszego Filmu na DocsBarcelona oraz cztery statuetki na 16. Millennium Docs Against Gravity: Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni, Grand Prix Śląska i Bydgoszcz ART.DOC Award. Film jest macedońskim kandydatem do Oscara®.
Reżyseria: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
Gatunek: Dokumentalny
Produkcja: Macedonia Północna
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 87 min.
MDK DŚT