Akademia Łomżyńska świętuje 20-lecie powstania. Z tej okazji w Auli im. prof. Antoniego Jakubczaka odbyła się Uroczysta Gala Jubileuszowa, w trakcie której przypomniano historię uczelni, zaprezentowano dorobek naukowy i pokazano jako miejsce spełniające marzenia młodych ludzi o posiadaniu praktycznego zawodu. Była to także okazja do wręczenia statuetek „Przyjaciel Akademii Łomżyńskiej” dla przedsiębiorców z nią współpracujących oraz nagród dydaktykom za ich publikacje naukowe. Wśród 25 nagrodzonych osób znalazł się również prezydent Łomży dr Mariusz Chrzanowski, będący wykładowcą AŁ.

Zgromadzonych w auli znamienitych gości powitał rektor Akademii Łomżyńskiej dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ, który na wstępie podziękował wszystkim za obecność i chęć wspólnego celebrowania święta uczelni. – Jubileuszowa Gala jest momentem zatrzymania, symbolicznym aktem wyrażenia dumy z miastotwórczej i regionotwórczej roli Akademii Łomżyńskiej, która przez te wszystkie lata stworzyła ścieżkę dydaktyki i badań naukowych, będącą solidnym traktem do przyszłości naszego miasta – powiedział dr hab. Dariusz Surowik. W swoim wystąpieniu przypomniał również historię AŁ, w którą wpisują się ważne inwestycje stanowiące dziś o jej nowoczesności, czy zdobywanie kolejnych kategorii naukowych.   

Pierwsza państwowa uczelnia w Łomży została utworzona 22 czerwca 2004 roku, kiedy to premier Marek Belka podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów powołujące do życia Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości, powierzając jej „misję tworzenie małych i średnich przedsiębiorstw”. Podczas pierwszej inauguracji roku akademickiego immatrykulowanych zostało 180 studentów studiów dziennych i 120 studentów studiów zaocznych na dwóch kierunkach: zarządzanie i marketing oraz informatyka. Przez pierwszych dziesięć lat w PWSIiP kształciło się 6,5 tysiąca studentów, a uczelnię opuściło 3 tysiące absolwentów. Od 1 marca 2022 r. funkcjonowała ona pod nazwą Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, a z dniem 1 czerwca 2023 r., w związku z uzyskaniem kategorii naukowej B+ oraz uprawnień do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki prawne, przyjęła nazwę Akademia Łomżyńska. Było to spełnienie aspiracji środowiska naukowego Łomży, a także marzenia założyciela i pierwszego rektora śp. profesora Kazimierza Pieńkowskiego, który w 2018 roku, podczas obchodów 600-lecia nadania Łomży praw miejskich, otrzymał tytuł honorowego obywatela Miasta Łomża. Obecnie Akademia Łomżyńska posiada 17 kierunków kształcenia na czterech wydziałach: nauk o zdrowiu, prawa i administracji, nauk społecznych i humanistycznych, nauk informatyczno-technologicznych. Studiuje na niej blisko dwa tysiące studentów, a jej mury opuściło już ponad 9 tysięcy absolwentów.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślił, że uczelnia wrosła w naukowy, gospodarczy i społeczny pejzaż naszego miasta oraz regionu, stanowiąc ważną ofertę edukacyjną nie tylko dla mieszkańców Łomży, ale też docenił jej rolę w budowaniu przestrzeni naukowego i społecznego dialogu oraz zaangażowanie w wiele inicjatyw lokalnych. – Akademia Łomżyńska to miejsce, w którym realizowane są zawodowe marzenia młodych ludzi, ale także kuźnia doskonałych kadr, z których wiedzy korzystają łomżyńskie firmy i instytucje, w tym Urząd Miejski. Studenci i absolwenci w pracy na rzecz samorządu, dają się poznać jako kompetentni, wysoko wykwalifikowani, kreatywni i oddani pracownicy – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski dziękując za dotychczasową współpracę i wkład uczelni w zaspokajanie potrzeb naszego społeczeństwa. Życzył również dalszego rozwoju, umacniania swojej pozycji wśród uczelni wyższych oraz naukowego wzrastania jej studentów. 

Warto dodać, że dr Mariusz Chrzanowski, który jest Adiunktem w Katedrze Nauk Prawnych Akademii Łomżyńskiej, znalazł się w gronie ponad dwudziestu pracowników uczelni nagrodzonych podczas gali, za opublikowane w roku 2023 prace naukowe. To obiektywne kryterium oceny dorobku publikacyjnego wykładowców uczelni, wyliczane na podstawie punktacji przyjętej przez resor nauki dla czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

Jubileusz stał się okazją do podkreślenia miastotwórczej oraz regionotwórczej roli uczelni, która od dwudziestu lat kształtuje lokalny i regionalny rynek pracy, jest także miejscem rozwoju aspiracji młodych ludzi oraz regionalnego środowiska naukowego, jak również przestrzenią kulturotwórczych inspiracji. Dlatego 14 czerwca 2024 r. w siedzibie AŁ odbędzie się konferencja pn. „Miastotwórcza rola uczelni”, podczas której zaprezentowane zostaną badania i raporty dotyczące wpływu akademickości na rozwój miast i regionów, a także odbędzie się ekspercka debata – łącząca perspektywę naukową i samorządową. Jubileuszową galę uświetnił także koncert Sławomira Uniatowskiego „Muzyczna podróż w czasie”.