Spektakl „Nie czekaj na mnie” Ass Compagnie La Neige Sur Les Cils z Francji zdobył Grand Prix 37. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę, jury zdecydowało się przyznać za spójność wszystkich elementów spektaklu tworzących świat baśniowo-mityczny, gdzie wszystko: plastyka, animacja i opowiedziana historia, trafia prosto do serca.

– Jestem szczęśliwa, że opowieść, którą stworzyliśmy za pomocą naszych serc, trafiła do waszych serc. Dziękujemy wam bardzo za ten wspaniały Festiwal, za wspaniałą organizację, ponieważ powinniśmy pielęgnować to dziecko w sobie – powiedziała autorka spektaklu Vera Rozanova odbierając główną nagrodę.

W nurcie konkursowym Festiwalu wystąpiło 13 zespołów z 9 krajów, a w całym programie „Walizki” przewidziano aż 21 różnego rodzaju wydarzeń.

– Dziękuję wszystkim zespołom za stworzenie niepowtarzalnej aury naszego Festiwalu oraz zaprezentowanie bardzo ciekawych przedstawień. Były to teatry ogromnie zaangażowane, podejmujące dosyć ważne problemy natury moralnej, estetycznej. Mi się wydaje, że te spektakle konkursowe obfitowały w tym roku w znaczący przekaz, ponieważ swoim głosem komentowały to, co dzieje się na świecie. Ale nie zabrakło także spektakli lekkich – powiedział dyrektor Festiwalu oraz łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk podkreślając, że jego program był tak skonstruowany, aby widzowie znaleźli coś dla siebie, żeby zarówno dziecko mogło przyjść i poczuć się znakomicie na tych spektaklach, jak również dorośli. – Bardzo się cieszę, że dojechały wszystkie teatry, bo nie jest to festiwal krajowy, tylko międzynarodowy. Cieszy mnie również, że przez te cztery dni ludzie czuli się znakomicie w Łomży, co jednocześnie stanowi wspaniałą promocję naszego miasta – podkreślił Jarosław Antoniuk.

Zamykając tegoroczną edycję Festiwalu „Walizka”, obecny na większości przedstawień prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zauważył, że przez minione cztery dni mieliśmy możliwość doświadczyć wielu pięknych spektakli. – Były one niezwykle różnorodne, poruszające ważne tematy społeczne, globalne. Dziękuję za to wszystkim aktorom i przedstawicielom teatrów, które gościły w naszym mieście. Dziękuję również mieszkańcom Łomży, którzy bardzo aktywnie wzięli udział w tych przedstawieniach. Gratuluję dyrektorowi kolejnego udanego Festiwalu i również dziękuję całemu zespołowi oraz licznym wolontariuszom, których ogromne zaangażowanie w jego organizację i przebieg było widoczne – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski. Dodawał, że choć zamykamy 37. MFT „Walizka”, to Teatr Lalki i Aktora jest z nami przez cały rok, a piękne spektakle przygotowywane przez naszych łomżyńskich aktorów powodują, że będziemy mogli przeżywać jeszcze wiele ciekawych i dobrych emocji.

Nagrody przyznane przez Jury w składzie: Wojciech Kobrzyński (przewodniczący), Zoran Đerić, Zbigniew Krzywański, Magda Skiba, Julija Skuratova:

  • Grand Prix w wysokości 10.000 złotych, ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał spektakl „Nie czekaj na mnie” Ass Compagnie La Neige Sur Les Cils (Francja) za spójność wszystkich elementów spektaklu tworzących świat baśniowo-mityczny, gdzie wszystko: plastyka, animacja i opowiedziana historia, trafia prosto do serca.
  • Nagrodę za reżyserię w wysokości 3000 złotych, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Łomży oraz grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego, otrzymali Rachel Karafistan i Kuba Pierzchalski za odwagę w podejmowaniu ważnych tematów i siłę wyrazu przekazu artystycznego, który trafia celniej niż jakakolwiek publicystyka w spektaklu “If Only” Rachel Karafistan / Cosmino Productions (Niemcy).
  • Nagrodę za scenografię w wysokości 3000 złotych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymał Kevin Augustine za wyjątkową oryginalność form oraz komponowanie ich w przestrzeni sceny, gdzie animowane elementy, wraz z ciałem animatora, tworzą spójną artystyczną wypowiedź w spektaklu “Body Concert” Lone Wolf Tribe (USA).
  • Nagrodę w wysokości 3000 złotych, ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego, otrzymał Mark Bruckner za muzykę, która współtworzy dramaturgię spektaklu “Body Concert” Lone Wolf Tribe (USA).
  • Nagrodę aktorską w wysokości 1000 złotych, ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża, otrzymała Ava Loiacono za niezwykłe umiejętności animacyjne i kulturę aktorską w spektaklu “Sacred Love” Associazione Culturale La Terra Galleggiante / Il Funambolo (Włochy/Szwajcaria).
  • Nagrodę aktorską w wysokości 1000 złotych, ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża, otrzymali: Miha Arh, Gašper Malnar, Barbara Kanc, Filip Šebšajevič za zbiorową kreację w spektaklu „Tunnel” Lutkovno Gledališče Ljubljana (Słowenia).
  • Nagrodę aktorską w wysokości 1000 złotych, ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża, otrzymał Kevin Augustine za kunszt animatorski w spektaklu “Body Concert” Lone Wolf Tribe (USA).