Gala jest okazją do podziękowania mieszkańcom Łomży – kandydatom zgłoszonym do nagrody – za ich społeczną pracę. Zwycięzcy otrzymują statuetki i nagrody finansowe, wyróżnieni natomiast – pamiątkowe grawertony. Gala odbywa się co roku w okolicy obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza (5 grudnia). Niestety w tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, wydarzenie nie może zostać zorganizowane  w tym czasie.

W tegorocznym naborze do konkursu, który miał miejsce w październiku, do Urzędu Miejskiego wpłynęło 15 zgłoszeń kandydatów w trzech kategoriach: Łomżyński Społecznik Roku, Łomżyński Społecznik Roku do lat 20, Łomżyńska Inicjatywa Roku. Kapitułę konkursu stanowiła Łomżyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego i to ona przeanalizowała wszystkie kandydatury. Stworzoną przez siebie listę zwycięzców i wyróżnionych rekomendowała Prezydentowi Miasta.

Ostatecznego zatwierdzenia wyników konkursu dokonał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Laureatów poznamy na początku 2021 roku.