Na seniorów w Hali Kultury w Łomży czekało ciekawe szkolenie dotyczące dostępu do informacji publicznej, które poprowadziła prawniczka z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska Paula Kłucińska. Następnie gospodarze spotkania i goście przeszli do sali widowiskowej, gdzie odbywały się senioralne Andrzejki zorganizowane przez Stowarzyszenie M ma moc i Urząd Miejski w Łomży.

Po zabawie był czas na dyskusję i wymianę doświadczeń między supraską a łomżyńską radą seniorów. Członkowie rad rozmawiali o współpracy z samorządami, omawiali działania podjęte w trakcie kadencji oraz plany na przyszłość.

Grażyna Czajkowska przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów poinformowała, że w marcu 2023 r. kończy się kadencja ŁRS, a wkrótce do Rady Miejskiej Łomży trafi projekt uchwały, wprowadzający zmiany w składzie, wyborze i uprawnieniach rady. Krzysztof Wolfram przewodniczący Rady Seniorów Gminy Supraśl mówił o drodze do uchwalenia polityki senioralnej w gminie Supraśl i konsultowaniu tego dokumentu z radą seniorów. Ciekawość łomżyńskich seniorów wzbudził omawiany przez przewodniczącego z Supraśla system wyborczy do Rady Seniorów Gminy Supraśl, podobny do tego obowiązującego przy wyborach do rady gminy.

Rady seniorów z Łomży i Supraśla podjęły decyzję o wspólnym wystosowaniu do Prezesa Rady Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu oraz Komisji Polityki Senioralnej wystąpień dotyczących zmian w ustawach samorządowych oraz w ustawie o osobach starszych. Seniorzy chcą, aby na szczeblu rządowym powołany został pełnomocnik ds. osób starszych i aby rady seniorów miały większą decyzyjność i możliwość podejmowania działań w zakresie realizacji polityki senioralnej. – Chcemy podejmować własne inicjatywy w ramach polityki senioralnej i mieć do dyspozycji środki finansowane na realizację tych działań – podkreślała przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów Grażyna Czajkowska. Poinformowała, że inicjatywa wspólnego wystąpienia rad seniorów jest otwarta i mogą się do niej przyłączyć pozostałe rady z województwa podlaskiego.

Spotkanie Łomżyńskiej Rady Seniorów z Radą Seniorów Gminy Supraśl było drugim z trzech zaplanowanych spotkań szkoleniowo-integracyjnych w ramach projektu pn. „Kulturalna integracja 60+”. 22 listopada  Łomżę odwiedziła Gminna Rada Seniorów z Łap, a 8 grudnia planują przyjechać do miasta przedstawiciele Rady Seniorów Miasta Augustowa.

Spotkanie szkoleniowo-integracyjne odbyło się w ramach projektu pn. „Kulturalna integracja 60+” realizowanego przez Miasto Łomża z dotacji z budżetu Województwa Podlaskiego.