Kobiety – modelki są tak naprawdę rodzajem medium, poprzez które Helmut Newton tworzył swoją wizję. Jaka to była wizja? Dlaczego fotografie tego artysty działają na nas tak intensywnie? Można je nienawidzić, można je kochać – jednak nie pozostaje się na nie obojętnym. Fotografie wzbudzają emocje, intrygują – opowiadają swoje własne historie, pełne znaczenia – dopracowane w najmniejszym detalu.
Jeżeli spojrzymy na artystę jako człowieka, który poprzez swoją twórczość wyraża siebie, to Helmut Newton, który często mówił, że rzutuje na modelki samego siebie – tworzy obraz swojej wewnętrznej kobiecości.
W psychoanalizie Jungowskiej każdy człowiek – ma w sobie zarówno pierwiastek męski jak i żeński – który stanowi dopełnienie osobowości. Jeżeli Artysta chciał pokazać silną kobietę, to poprzez nią mówił także o swojej delikatności jako mężczyzny.
Fotografowane kobiety – w jego pracach zyskują siłę, gniew i sprawczość – pierwiastki, które ówczesne czasy ich pozbawiły.
Sam artysta bawi się swoją wizją, gra z odbiorcą poczuciem dobrego smaku i wysublimowaną wulgarnością. Igra z konwenansami dając nam do rąk własnych osobiste – ukryte pragnienia.
„Jestem powierzchowny, moje prace nie są głębokie. Dobry smak jest przeciw modzie, przeciw fotografii, przeciw kobiecie i przeciw erotyce. Wulgarność jest życiem, jest zabawą, jest pragnieniem doznań skrajnych”.

Data pokazu: 06.03.2024 r. / środa
Godzina: 18:00
Miejsce: Kino Galeria, Galeria Pod Arkadami
Wstęp: 5 pln
„Helmut Newton. Piękno i Bestia.”
w reż. Gero von Boehmo
Gatunek: Dokumentalny
Kraj produkcji: Niemcy
Rok produkcji: 2020
93 min