Drużyna Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży reprezentowała województwo podlaskie podczas mistrzostw Polski w unihokeju. Zawody odbyły się na przełomie maja i czerwca w Elblągu podczas XXIX Festiwalu Unihokeja Dzieci i Młodzieży o „Puchar Bałtyku”. Przepustką do rywalizacji z najlepszymi zespołami w kraju było wcześniejsze zwycięstwo w wojewódzkiej licealiadzie.

Mecze fazy grupowej były rozgrywane przez dwa dni w systemie „każdy z każdym”. Pierwszym rywalem łomżyńskich unihokeistów był zespól z Tczewa. W wyrównanym spotkaniu przez dłuższy czas utrzymywał się remis, a o ostatecznym wyniku zadecydował problematyczny rzut karny. Rywalizacja ostatecznie zakończyła się przegraną drużyny „Mechaniaka” 1-2. 

Kolejnym przeciwnikiem była utytułowana drużyna z Sanoka. W tym meczu widać było różnicę klas obu zespołów. W grze łomżyniaków zauważalny był brak ogrania z mocniejszymi rywalami. Nasz zespół chciał prowadzić otwartą grę, co skrupulatnie wykorzystał przeciwnik, wykorzystując błędy ustawienia obrony Łomży. Dodatkowo kontuzja i zmiana podstawowego bramkarza w pierwszej połowie podłamała reprezentantów Łomży.

W kolejnym meczu z zespołem z Łęczycy widoczne było poddenerwowanie zawodników, co przełożyło się na brak skuteczności w ofensywie. Nie wykorzystali oni wielu bramkowych szans.

Po zakończeniu sobotnich gier i przeanalizowaniu razem z trenerem Bogusławem Cichockim rozegranych spotkań, udało się zaprezentować dużo lepszą postawą w meczach niedzielnych. Już z samego rana doszło do rywalizacji z aktualnymi mistrzami Polski, czyli drużyną z Dębicy. Łomżyńscy sportowcy byli zdeterminowani w walce o punkty, prowadzili równorzędną walkę z faworytem meczu. Pachniało sensacją, a drużyna „Mechaniaka” miała kilka sytuacji, które mogły zakończyć się bramką. Mecz prowadzony był w zabójczym tempie, rywalizacja zakończyła się ostatecznie wynikiem 2-1 dla reprezentantów województwa podkarpackiego. Mimo to elbląska publiczność doceniła starania łomżyniaków gromkimi brawami. 

W ostatnim meczu turnieju uczniowie ZSMiO nr 5 pokazali,  że nie zapomnieli jak strzela się bramki i spotkanie z Hrubieszowem zakończyło się wynikiem 5:0 (Tomasz Smekta – 4 bramki). Postawa łomżyniaków poskutkowała zajęciem ostatecznie 9. miejsca w turnieju. 

Warto zauważyć, że po zakończonych rozgrywkach najlepszym strzelcem turnieju uznano Tomasza Smektę z „Mechaniaka”.

Drużyna z Łomży wystąpiła w składzie: Patryk Kania (k), Mateusz Polkowski (b), Tomasz Smekta, Bartosz Kołota, Adrian Tomaszczyk, Dominik Mucha, Szymon Modzelewski, Mateusz Gacki, Mikołaj Zysk, Sebastian Łomotowski, Piotr Malicki, Konrad Szwarc oraz trener Bogusław Cichocki.

Drużyna „Mechaniaka” szczególne podziękowania kieruje do osób, bez których uczestnictwo w Ogólnopolskiej Licealiadzie nie byłoby możliwe:

  • Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego,
  • Prezesa Zarządu MPEC Radosława Żegalskiego i kierownika MPEC Artura Klimaszewskiego,
  • Przewodniczącej Rady Rodziców ZSMiO Małgorzaty Konopki,
  • absolwenta ZSMiO oraz koszykarza „Mechaniaka” Sławomira Mioduszewskiego,
  • Sylwestra Zawadzkiego,
  • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Jolanty Kowalewskiej, która z dużą życzliwością udostępniła drużynie halę sportową z profesjonalnymi bandami do unihokeja.

foto: ZSMiO nr 5