Pierwsze otwarte spotkanie z seniorami odbędzie się już 29 maja 2023 r. (poniedziałek) o godz. 14.00 w Hali Kultury. Wstęp jest bezpłatny.

Kolejne spotkanie z seniorami fundacja przeprowadzi dzień później, tj. 30 maja 2023 r. (wtorek) o godz. 12.00 w Dziennym Ośrodku Senior+ przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 2.

Projekt Fundacji LexCultura pt. „Łomża miastem świadomych konsumentów” skierowany jest do młodzieży (uczniowie z klas 7-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych) oraz seniorów (tj. osób w wieku 60+) z Miasta Łomży. W ramach zadania planowane jest zorganizowanie i przeprowadzenie 20 spotkań skierowanych do młodzieży. Podczas zajęć uczestnicy poznają, m.in.:
– podstawowe prawa konsumentów dotyczące zawierania umów przez Internet (prawo do odstąpienia od umowy, złożenia reklamacji, dochodzenia roszczeń w przypadku uszkodzonej przesyłki);
– metody stosowane przez nieuczciwych sprzedawców (np. dropshipping – sprzedaż towarów przez zagranicznych przedsiębiorców za pośrednictwem polskich firm, fałszywe sklepy internetowe);
– reguły bezpiecznego korzystania z subskrypcji, a także najczęstsze pułapki zastawiane na subskrybentów;
– rodzaje oszustw stosowanych przez przedsiębiorców na platformach społecznościowych; – zasady dokonywania bezpiecznych płatności w Internecie; – najczęstsze oszustwa na platformach społecznościowych;
– popularne ostatnio kryptoreklamy przekazywane przez internetowych „influencerów”;

Na potrzeby zajęć z młodzieżą, fundacja zamierza wykorzystać podczas zajęć, dedykowany celom edukacyjnym symulator pułapek internetowych, stworzony w ramach projektu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzięki skorzystaniu z tego narzędzia uczestnicy będą mogli zobaczyć „na żywo” jak wyglądają fałszywe sklepy internetowe lub reklamy wprowadzające w błąd.

Zadanie jest współfinansowane ze środków z budżetu Miasta Łomża.