Red. Andrzej Karnowski przypomniał, że obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Cukrzycy ma m.in. za zadanie zwrócić uwagę na coraz większe zagrożenie tą chorobą, ale również zachęcić rządy wszystkich krajów do walki z cukrzycą.
Spotkanie rozpoczęło się m.in. podsumowaniem drugiej edycji plebiscytu czytelników magazynu PEN Cukrzyca i Otyłość, przebiegającego pod hasłem „Dobre dla diabetyków”. Jak zapewniał redaktor naczelny – plebiscyt, w którym czytelnicy głosują na ich zdaniem najciekawsze, najbardziej potrzebne, unikalne i najbardziej przyjazne diabetykom produkty, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku prawdziwym mistrzem okrzyknięto glukometr produkowany przez firmę Diagnostic z Białegostoku. Wśród laureatów znalazły się także: czekolada mleczna bez cukru produkowana przez krakowską firmę „Wawel”,  skarpety dla diabetyków z włókna srebra z Piaseczna, telefon komórkowy „Maxcom”, który za wciśnięciem tylko jednego przycisku przywołuje pomoc oraz krem zmiękczający do stóp z sopockiej firmy „Oceanic”.
Grupa szczególnie zasłużonych otrzymała Honorowe Odznaki „Zasłużonego dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków”. Są to: Zofia Puławska, Mirosław Grajewski, Sławomir Wróbel i Wiesław Kołowski. Natomiast dyplomami uznania „za szczególne zasługi w rozwoju Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków” podziękowano: Janinie Kozikowskiej,  Irenie Wojewodzie, Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości, Marcinowi Sekścińskiemu, Barbarze Leoszewskiej, Annie Szumowskiej, Elżbiecie Gosiewskiej, Bogusławie Wolińskiej – Zalewskiej, Hurtowni WIOMAR i Zakładom Mięsnym w Podgórzu.
– W ostatnim okresie wzrosła znacznie zachorowalność na cukrzycę – powiedziała dr Mieczysława Ołdakowska – kierownik Specjalistycznego Ośrodka Medycznego SOMED w Łomży. – Zmusiło to naukowców do analizy przyczyn tego groźnego zjawiska. Generalny wniosek jest taki, że zwiększona zachorowalność na cukrzycę dotyczy społeczeństw o najwyższym stopniu ucywilizowania, spożywających coraz więcej węglowodanów. Za mało jest wysiłku fizycznego. Jedynym ratunkiem jest wysiłek fizyczny i dieta dostosowana indywidualnie do konkretnego pacjenta.
Dr Ołdakowska wygłosiła bardzo interesujący wykład, w którym omówiła warunki w jakich najczęściej dochodzi do zachorowań, sposoby przeciwdziałania, zwracając przede wszystkim uwagę na racjonalne odżywianie.
Sobotnie spotkanie umilił gościom kurpiowski zespół „Łomżyniacy” pod kierunkiem Jerzego Sęka. Nie zabrakło gościnnego poczęstunku i obiadu.  Uczestniczące w spotkaniu firmy miały możliwość zaprezentowania swoich produktów. Przez cały czas można było zbadać poziom cukru i ciśnienia tętniczego.
Tegoroczny Dzień Walki z Cukrzycą w Łomży zakończyła niedzielna Msza św. w Katedrze, sprawowana przez ks. infułata Jana Sołowianiuka – Wikariusza Biskupiego.