Program konferencji:

8 października

9.00 Rozpoczęcie konferencji
9.15-10.00 „Nie tylko w Tobie”
Anna Starachowska, Justyna Zakrzewska
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „Bona”, Łomża
10.00-10.45 Autyzm – poznaj, zrozum, pomóż – funkcjonowanie i potrzeby osób z autyzmem
Anna Borawska, Paulina Kijek, Zespół Szkół Specjalnych, Łomża
11.00 „Downtown” film i dyskusja, Marta Dzido i Piotr Śliwowski, Warszawa
14.00 Zakończenie

9 października

9.00 – 9.45 Historyczne uwarunkowania wizerunku osób z niepełnosprawnością intelektualną
prof. dr hab. Elżbieta Zakrzewska-Manterys, Uniwersytet Warszawski Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Warszawa
9.45-10.30 Down jaki jest każdy widzi – jaki portret osób niepełnosprawnych intelektualnie nosimy w swoich głowach?
Andrzej Suchcicki, Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”, Warszawa
10.30-11.00 Co nas łączy – warsztat
Anna Starachowska, Justyna Zakrzewska,
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „Bona”, Łomża
11.00-11.30 Terapia przez teatr – film „Jeszcze jedna próba…”
Anna Starachowska, Justyna Zakrzewska, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „Bona”, Łomża
11.30-12.00 Wizerunek i postrzeganie osób z niepełnosprawnością  przez społeczeństwo i media – Ja i Ty Stowarzyszenie Osób Aktywnie Naznaczonych, Łomża
12.00 -14.00 Dyskusja o wyzwaniach i możliwościach dla osób z niepełnosprawnością w Łomży.

11 października

15.00 Msza Św.
16.00 Spotkanie dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym.

DOWNTOWN – Miasto Downów
Film dokumentalny, czas: 54 min.
reżyseria, zdjęcia, montaż: Piotr Śliwowski, Marta Dzido
produkcja: emotikonfilm, 2010 Polska
film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

DOWNTOWN – Miasto Downów to film opowiadający o projekcie fotograficznym Oiko Petersena. Postanowił on, używając stylistyki zarezerwowanej dla reklamy, sfotografować kilkanaście osób z zespołem Downa. Fotografowani modele, ubrani w kreacje, specjalnie zaprojektowane dla nich przez czołowych polskich projektantów, wcielają się w role bohaterów swoich marzeń.
Przez półtora roku towarzyszyliśmy z kamerą Bohaterom i Bohaterkom projektu,  filmowaliśmy pierwsze spotkania Oiko Petersena z modelami, ich rodzicami i opiekunami, obserwowaliśmy kształtowanie się ich wzajemnych relacji, poznawanie się i zdobywanie zaufania. Oiko szukał odpowiedzi na pytania: jaki jest świat Downów? Jaka jest ich wrażliwość, temperamenty, zainteresowania i marzenia? Jacy są?
Świat osób z zespołem Downa okazał się zaskakujący zarówno dla Oiko Petersena, jak i dla nas. Ich bezgraniczna szczerość, naiwność i prostota myślenia są tutaj wartością; jak sam Oiko mówi w filmie ”nie spotkałem w życiu prawdziwszych ludzi…” Podróż do Downtown – Miasta Downów pozwoliła nam zapomnieć o sztucznym podziale na my-oni  i na nowo zdefiniować pojęcie normalności.

Konferencja jest współfinansowana ze środków Urzędu Miejskiego w Łomży.