Dzień Osób z Niepełnosprawnością rozpocznie tuż przed 9.00 mecz integracyjny w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2, w którym uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych zmierzą się z drużyną Urzędu Miejskiego. Następnie w Hali Kultury odbędą się animacje dla dzieci – przedszkolaków i uczniów łomżyńskich placówek integracyjnych.

W samo południe na parkingu przy Parku Wodnym przy ul. Wyszyńskiego 15 rozpocznie się część piknikowa Dnia Osób z Niepełnosprawnością. W ramach przeglądu twórczości osób z niepełnosprawnością na scenie zobaczymy podopiecznych: Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Pomocy Społecznej, Dziennego Domu Senior + oraz Klubu Seniora. Następnie zagrają i zaśpiewają znane i lubiane przez łomżyńską publiczność rodzime zespoły: Bioacoustic i Skiela Kapela.  Zatańczą „Gwiazdeczki” i dzieci z „katolika” oraz mali tancerze z Elite Dancing Kids pod kierunkiem Eli Komorowskiej.

W pobliżu sceny staną stoiska, a w nich można będzie m.in. zbadać poziom cukru we krwi i zmierzyć ciśnienie – badania przeprowadzą przedstawicielki Centrum Medycznego „Cemed”. Natomiast Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych na Rzecz Rozwoju, Promocji i Doskonalenia Zawodowego w Łomży zaprosi do swojego stoiska panów, którym, w ramach profilaktyki chorób nowotworowych raka prostaty, będzie pobierana krew na oznaczenie poziomu PSA. Pielęgniarki będą tez prowadzić edukację dotyczącą zdrowego trybu życia.

Do swoich stoisk zaproszą Centra Integracji Społecznej. CIS z Łomży będzie częstować uczestników wydarzenia popcornem, watą cukrową i pączkami, zaprezentuje też prace swoich podopiecznych. Natomiast CIS z Piątnicy przeprowadzi gry i zabawy dla dzieci, w namiocie zaplanowano malowanie twarzy i wykonywanie zwierząt z balonów.

W Dzień Osób z Niepełnosprawnością zaangażują się studenci pedagogiki Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Uczelnia po raz kolejnych włącza się w miejskie wydarzenie dedykowane osobom z niepełnosprawnością. Tym razem studenci poprowadzą kącik rysunkowy i czytelniczy dla dzieci z placówek integracyjnych w Hali Kultury, a po południu zorganizują animacje w plenerze dla najmłodszych uczestników integracyjnej imprezy.

Na uczestników wydarzenia czekało będzie stoisko z wodą pitną, które przygotuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. W trakcie imprezy zaplanowano również ciepły poczęstunek.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany jest w ramach projektu pn. „Łomża – Miasto, w którym żyję i pracuję”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.