W tym sezonie, czyli od listopada 2023 r. w ramach „akcji zima” w Łomży zużyto już ok. 900 ton soli drogowej oraz 800 ton piasko-soli, czyli więcej niż w całym poprzednim. Łomżyńskie pługo-posypywarki przejechały ponad 13 000 km.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej obsługuje aż 130 kilometrów ulic w mieście. Tyle jest też do odśnieżania każdorazowo, gdy spadnie śnieg. Do akcji wkraczają wtedy pługopiaskarki, ciągniki przystosowane do zgarniania śniegu i posypywania nawierzchni jezdni, koparka z pługiem, ładowarka i pojazd osobowy, który pełni wówczas rolę centrum dowodzenia.      

Utrzymanie chodników i przejść dla pieszych to praca od nocy do nocy. Około 70-osobowa ekipa podzielona na zespoły obstawia wyznaczone dyżury w określonych godzinach i miejscach. Odśnieżanie chodników i przejść dla pieszych to nie tylko tak zwana praca ręczna. MPGKiM dysponuje również ośmioma ciągnikami przystosowanymi do oczyszczania ciągów pieszych.   

O tym, że zimowa mobilizacja miejskich służb działa bez zarzutu widać po ostatnich, intensywnych opadach. Ulice i chodniki będące w zasobach Miasta Łomża, za których utrzymanie odpowiadają miejskie służby są odśnieżone i posypane.

– Zdarza się, że otrzymujemy sygnały o nieodśnieżonych chodnikach, czy drogach, jednak po szybkiej weryfikacji okazuje się, że są one własnością prywatną, albo należą do spółdzielni mieszkaniowych, które to odpowiadają za ich zimowe utrzymanie – mówi Kamil Mateuszczyk, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta MPGKiM.

Wszelkie interwencje w sprawie stanu miejskich ulic i chodników można zgłaszać dzwoniąc na numer alarmowy: 881 094 044.